reklama

Co kryją Ludwikowice?

Opublikowano:
Autor:

Co kryją Ludwikowice?  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości<p>Chcesz zobaczyć wcześniej niepublikowane zdjęcia z wczesnych lat powojennych terenu fabryki amunicji w Ludwikowicach Kł.? Zobaczysz je w książce jaką wydał mieszkaniec Nowej Rudy Paweł Jeżewski</p>
reklama

W książce przedstawiono wyniki najnowszych eksploracji terenowych oraz nigdy wcześniej niepublikowaną dokumentację archiwalną zdobytą w efekcie licznych badań, którą przez dwa lata autor prowadził w różnego typu archiwach państwowych oraz prywatnych. Na podstawie niemieckiej dokumentacji obala wiele mitów, jak na przykład błędnie przedstawiane w literaturze etapy budowy fabryki Dynamit AG Ludwigsdorf, błędnie podawana ilość baraków w poszczególnych obozach, itd. Wyjaśniona została kwestia tajemniczego zlikwidowania męskiej części obozu dla Żydów w 1944 r. Po raz pierwszy pojawiają się dokumenty archiwalne związane z budową kompleksu Gontowa, który wchodził w skład Bauvorhaben „Riese”. Zamieszczono również dokumenty archiwalne związane z wyższym kierownictwem tej budowy. Przeczytasz również pełną dokumentację z badań i eksploracji terenowych, które autor prowadził wraz ze swoim nieformalnym zespołem badawczym w latach 2014-2018. Mapy sytuacyjne terenu zawarte w poprzedniej książce (2015) zostały uszczegółowione oraz zostały zamieszczone nowe mapy, które łącznie dają pełne odwzorowanie rozlokowania obiektów budowlanych znajdujących się na powierzchni oraz pod powierzchnią terenu. Relacje świadków historii – skrótowo przedstawione w poprzedniej książce – w nowej publikacji zostały uzupełnione i rozszerzone o nowe. W książce przedstawiono wcześniej niepublikowane zdjęcia z wczesnych lat powojennych terenu fabryki amunicji w Ludwikowicach Kł. i kompleksu Gontowa oraz wiele innych ciekawostek jak np. zdjęcie komponentów materiałów wybuchowych wyrabianych w fabryce Dynamit AG Ludwigsdorf, których zdjęcia autor miał okazję wykonać. Ponadto jak wynika z dokumentacji archiwalnej do której dotarł autor, jeden z ukończonych obiektów budowlanych o charakterze militarnym w Ludwikowicach Kł., został pod koniec wojny przez Niemców z jakiegoś powodu ukryty.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama