Reklama

Czy mieszkańców Nowej Rudy za wywóz szamba czekają duże podwyżki?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ilustracyjne

Czy mieszkańców Nowej Rudy za wywóz szamba czekają duże podwyżki? - Zdjęcie główne

foto ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Noworudzianie mający mieszkania nie podłączane do sieci kanalizacyjnej za wywóz nieczystości z przydomowych zbiorników zapłacą krocie?

Nowa Ruda. Niewiele brakowało, by już podczas sesji w środę, 26 kwietnia noworudzcy radni przyjęli uchwałę podwyższającą górne stawki za wywóz 1 m3 szamba z 60 do 120 zł i za opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków do 150 zł. Ostatecznie, ten punkt został zdjęty z obrad.

Skąd te podwyżki?

Prędzej, czy później mieszkańców Nowej Rudy, których mieszkania nie są podłączone do kanalizacji czekają podwyżki za wywóz szamba.

Na terenie miasta miejscy urzędnicy przeprowadzili 839 kontroli z których wynika, że w Nowej Rudzie jest 356 szamb i 156 oczyszczalni ścieków.

Generalnie uchwała o górnych stawkach opłat ponoszonych przez właściciela nieruchomości za usługi w zakresie opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych musi zostać uchwalona, ponieważ miasto nie ma tej kwestii uregulowanej. Wcześniej nie było takiego wymogu formalnego, jednak teraz zmieniły się przepisy i rada miejska ma obowiązek ustalić górną stawkę. 

Dlaczego aż o 100%?

Sprawą podwyżki za wywóz szamba zajęli się prze kwietniową sesją rady miejskiej członkowie Komisji Zdrowia i Ekologii 
Szefowa komisji zdrowia i ekologii – Regina Wałęsa oraz pozostali członkowie komisji dążyli do wyjaśnienie, dlaczego w mieście górne stawki muszą być podwyższone aż o 100%

Stawki, zostały wskazane w projekcie uchwały wynikają z analizy rynku i cen w ościennych gminach. Tu muszę zaznaczyć, że to co zaproponowaliśmy, jest górną stawką, co nie znaczy, że będzie to stawka, którą każdy mieszkaniec miasta po przyjęciu uchwały będzie ponosił – wyjaśnia szefowa Wydziału Ochrony Środowiska w noworudzkim magistracie
– Marta Krupa. 

Ostatecznie członkowie komisji poprosili urzędniczkę o przygotowanie dokładnej kalkulacji i zdecydowali, że poproszą o zdjęcie projektu uchwały z obrad rady miejskiej, co też się stało.

Ceny u sąsiadów?

Dla przykładu - w gminie Nowa Ruda uchwałą z 25 stycznia br. ustalono górną stawkę za wywóz szamba na poziomie 150 zł za 1 m3 i 350 zł za opróżnienie przydomowej oczyszczalni ścieków. W Bielawie i Dzierżoniowie obowiązują takie same stawki 110 zł + VAT za wywóz 1 m3 szamba i 110 zł +VAT za opróżnienie przydomowej oczyszczalni ścieków, natomiast w Kłodzku mieszkańcy płacą 65 zł za wywóz 1 m3 szamba i 65 zł za opróżnienie przydomowej oczyszczalni ścieków

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy