reklama
reklama

Dofinansowanie dla pracodawców kształcących młodocianych pracowników – jak skorzystać z pomocy?

Opublikowano:
Autor:

Dofinansowanie dla pracodawców kształcących młodocianych pracowników – jak skorzystać z pomocy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWspółczesny rynek pracy nie sprzyja młodym ludziom stawiającym pierwsze kroki w zawodzie. Pracodawcy coraz częściej narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników, a młodzież – na trudności w zdobyciu doświadczenia. Na szczęście istnieje sposób, by obie strony mogły skorzystać – dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników.
reklama

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Pracodawcy, którzy podpisali umowę o pracę z młodocianymi pracownikami w celu przygotowania zawodowego, mogą liczyć na finansową pomoc. Warunek? Pracownik musi mieszkać na terenie Gminy Nowa Ruda, a przedsiębiorca ma obowiązek poinformować o zawartej umowie Wójta Gminy Nowa Ruda. Jeśli pracodawca to rzemieślnik, dodatkowo musi zgłosić ten fakt do izby rzemieślniczej.

reklama

Dofinansowanie ma formę pomocy de minimis i pochodzi z Funduszu Pracy. Jest to wsparcie, które pozwala na częściowe pokrycie kosztów związanych z nauką zawodu młodocianych pracowników.

Jakie kwoty dofinansowania można otrzymać?

Kwota wsparcia zależy od rodzaju i długości kształcenia:

  • Nauka zawodu (36 miesięcy. Jeżeli okres kształcenia jest krótszy, niż 36 miesięcy, kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia ) – do 10 824 zł
  • Zawody wskazane jako priorytetowe przez Ministra Edukacji – do 13 394 zł.
  • Przyuczenie do wykonywania pracy – 340 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

Dofinansowanie wypłacane jest w dwóch transzach:

reklama

  • 75% po zakończeniu okresu nauki zawodu i przystąpieniu do egzaminu,
  • 25% po zdanym egzaminie zawodowym lub czeladniczym.

Wysokość dofinansowania podlega waloryzacji, co oznacza, że może wzrastać w zależności od wskaźnika inflacji ogłaszanego przez GUS.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Termin na złożenie wniosku to trzy miesiące od dnia ogłoszenia wyników egzaminu zawodowego. Dokumentację należy dostarczyć do Urzędu Gminy Nowa Ruda.

Do wniosku trzeba dołączyć m.in.:

  • umowę o pracę młodocianego pracownika,
  • dokumenty potwierdzające kwalifikacje pracodawcy,
  • zaświadczenie o zdanym egzaminie zawodowym,
  • informacje dotyczące pomocy de minimis.

Jeśli młodociany pracownik nie zda egzaminu, do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające jego zatrudnienie i podejście do egzaminu.

reklama

Decyzja i... co dalej?

Wójt Gminy Nowa Ruda podejmuje decyzję administracyjną o przyznaniu dofinansowania. W standardowych przypadkach sprawa powinna zostać rozstrzygnięta w ciągu miesiąca, a jeśli wymaga bardziej skomplikowanego postępowania – maksymalnie w dwa miesiące. W przypadku odmowy, pracodawca może złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Aktualne informacje z Nowej Rudy, Radkowa i okolic. Kilka razy dziennie aktualizowany portal Gazety Noworudzkiej. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama