reklama
reklama

Fundusz Sołecki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fundusz Sołecki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno w poczcie e-mailowej znalazłem spam z informacją o funduszu sołeckim. Ponieważ ww. fundusz powstał w br. uznałem, że warto zapoznać się z jego założeniami.
reklama

Niedawno w poczcie e-mailowej znalazłem spam z informacją o funduszu sołeckim. Ponieważ ww. fundusz powstał w br. uznałem, że warto zapoznać się z jego założeniami. Dzięki utworzeniu takiego funduszu i przekazywania środków dla sołectw, gminy będą otrzymywać dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, a mianowicie do 30 proc. wykonanych wydatków z funduszu sołeckiego.

Oto kilka informacji o założeniach ustawy. Fundusz sołecki to środki finansowe przeznaczone w budżecie gminy dla danego sołectwa na wykonanie zadań, które mają się przyczyniać do poprawy warunków życia mieszkańców, a także na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze z funduszu mogą być wykorzystane np. na  budowę lub modernizację świetlicy wiejskiej, klubu wiejskiego, placu zabaw dla dzieci, budowę lub naprawę chodników, przystanków autobusowych, basenów, boisk i stadionów. Za pieniądze z funduszu można sfinansować prace budowlane lub remontowe, albo dokonać zakupu samych materiałów budowlanych, jeśli mieszkańcy są w stanie i chcą sami przeprowadzić remont lub rozbudowę albo adaptację. Środki z funduszu można także przeznaczyć na zakup wyposażenia obiektów, sprzętu, drzewka, krzewy, kwiaty, nasiona roślin ozdobnych, sprzęt do pielęgnacji zieleni itp. Bardziej kosztowne przedsięwzięcia mogą być realizowane etapami i wsparciem zewnętrznym np. od sponsorów. W ustawie o funduszu sołeckim znajduje się wzór do obliczania pieniędzy przypadających na dane sołectwo. Kwoty te uzależnione są m.in. od dochodów gminy i liczby jej mieszkańców, a także od liczby mieszkańców danego sołectwa.

reklama

O powstaniu funduszu decydują: rada gminy a także sołtys lub rada sołecka, bądź grupa 15 mieszkańców. Jeśli sołtys i rada sołecka oraz mieszkańcy nie przejawią żadnej inicjatywy, sołectwo nie dostanie ani grosza. Z ich inicjatywy musi być bowiem zwołane zebranie wiejskie, na którym zostanie uchwalony wniosek o przyznanie środków z funduszu sołeckiego. Wniosek musi być następnie przekazany przez sołtysa wójtowi do dnia 30 września roku poprzedzającego uruchomienie funduszu. Wójt nie będzie mógł ocenić czy mieszkańcy słusznie czy niesłusznie, celowo czy niecelowo wybrali takie lub inne zadania do wykonania. Wybór zadań do sfinansowania ze środków funduszu sołeckiego należy bowiem do kompetencji zebrania wiejskiego.

Ciekawy jestem czy władze samorządowe potrafią wykorzystać nową możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych i czy lokalna społeczność wykaże się kreatywnością? Co o tym myślicie?

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama