Reklama

Gdzie są gminne zabytki?

Opublikowano: wt, 29 sty 2019 00:00
Autor:

Gdzie są gminne zabytki? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 500 obiektów powinno znaleźć się w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Nowa Ruda. Jak mówi nam wałbrzyska konserwator jest ich tam niewiele ponad 200. A to oznacza, że zniknęło prawie 300.

Wszystko wyszło, bo wójt chciała rozebrać wiadukt pod nieczynną linią kolejową na trasie Dzikowiec-Srebrna Góra. Zgody na to nie dawała część mieszkańców Dzikowca, ale też niektórzy samorządowcy jak Paweł Gancarz, wójt Stoszowic, czy radny sejmiku Patryk Wild. Zgodę na rozbiórkę dało za to Starostwo Powiatowe w Kłodzku, bo w gminnej ewidencji zabytków wiaduktu nie było. Sprawą rozbiórki wiaduktu jak i ewidencji zabytków zajął się wałbrzyski konserwator, który już wówczas sygnalizował, że gminna ewidencja nie była z nim uzgadniana. Sprawa trafiła na biurko wojewody, ale ten nie dopatrzył się żadnego naruszenia przepisów. Dopatrzył się go za to Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Wiadukt był jakby chroniony. Był wskazany do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Zgodnie z przepisami powinien on być obligatoryjnie przeniesiony do gminnej ewidencji zabytków, ale władze gminy wykonały ją nieprawidłowo, niezgodnie z prawem - mówi Barbara Nowak-Obelinda. - Czyli nie uwzględniła obiektów wskazanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i tu jest ta kontrowersja spowodowana przez gminę, przez wójta gminy Nowa Ruda. Gminna ewidencja zabytków została sporządzona w dużym okrojeniu w stosunku do tego, co wskazano jako figurujące w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Wiaduktu w niej nie ma i innych obiektów też - dodaje. Brakuje ok. 300 obiektów - Plus minus na terenie gminy mamy 500 obiektów. W tej gminnej ewidencji znalazło się ich niewiele ponad 200, czyli zniknęło nam ok. 300 obiektów - mówi nam Anna Nowakowska – Ciuchera, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Nie ma w tej gminnej ewidencji ani obszarów obserwacji archeologicznej, ani stanowisk archeologicznych, ani obszarów ujętych w wykazie zabytków w tym np. układów urbanistycznych. Zostały wyłączone z niej w większości budynki gospodarcze i mieszkalno- gospodarcze - podkreśla konserwator. Co ciekawe, analogiczna sytuacja miała miejsce w innej gminie województwa dolnośląskiego i tam orzeczenie wojewody było analogiczne, jak to w przypadku Gminy Nowa Ruda. - Dlatego generalna konserwator zajęła stanowisko w sprawie. Teraz w oparciu o to stanowisko będziemy się zwracać do wojewody, żeby jeszcze raz przyjrzał się sprawie - mówi Nowakowska-Ciuchera. Jak zapowiedziała Barbara Nowak-Obelinda będzie chciała uchylić rozporządzenie o utworzeniu gminnej ewidencji zabytków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy