Reklama

Gmina Nowa Ruda. Chcecie jeździć, zapłaćcie za to sami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Gmina Nowa Ruda. Chcecie jeździć, zapłaćcie za to sami - Zdjęcie główne

foto Archiwum Redakcji

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Nowa Ruda: Mieszkańcy Bartnicy i Świerków stawiają sprawę na ostrzu noża. Poszli do urzędu gminy i zażądali autobusu łączącego ich miejscowości z Nową Rudą. Niestety. Usłyszeli, że wsie same mają zrzucić się na transport.

Gmina Nowa Ruda. O przywrócenie autobusów na trasie Nowa Ruda - Włodowice - Sokolica - Krajanów - Dworki - Bartnica - Świerki - Ludwikowice Kł. - Sokolec - Nowa Ruda mieszkańcy walczą od lat. Dwa lata temu zebrali nawet podpisy w tej sprawie przekazując je sołtysowi Świerków i jednocześnie radnemu Wacławowi Łukasiewiczowi.

Chcieli wówczas by wójt Mierzejewska zajęła się problemem komunikacyjnym wsi i zorganizowaniem łączności z miastem Nowa Ruda, co w ich ocenie jest obowiązkiem gminy. Lata mijają, a problem pozostaje nierozwiązany. 

Chociaż raz w tygodniu

- Przedstawiłem ofertę przewoźnika, żeby przez miesiąc spróbować wprowadzić taki kurs chociaż raz w tygodniu. Zobaczyć, jak to będzie, ilu ludzi będzie jeździło. Przewoźnik proponował kwotę 280 zł netto w jedną stronę, więc około 500 zł by taki kurs kosztował, a miesięcznie około 2 – 2,5 tysiąca złotych przy założeniu, że jedzie na pusto. Bez pasażerów. A pasażerowie przecież za bilety zapłacą, bo ludzie chcą płacić - twierdzi Łukasiewicz.

Mieszkańcy zebrali się i poszli na spotkanie z przewodniczącą rady gminy i wójtową.

- Chyba nie mogą się dogadać - wójt z burmistrzem Nowej Rudy. Trzeba byłoby założyć związek gmin i nie byłoby problemu, ani dla gminy, ani dla miasta. Tylko brakuje woli rządzących - podsumowuje spotkanie Bogusław Tabor, sołtys Bartnicy.

- Wójt obiecała, że pójdzie do burmistrza – mówi z kolei Wacław Łukasiewicz. 

Fundusz na transport 

Padła też inna propozycja. - Przedstawiciele urzędu zaproponowali, żebyśmy transport opłacili z funduszu sołeckiego, tylko, że to się w czasie odłoży, bo moglibyśmy to zrobić dopiero za trzy lata - twierdzi sołtys Bartnicy.  - Teraz będziemy planowali fundusz sołecki na 2024 rok i dopiero w 2024 roku moglibyśmy coś takiego zrobić – dodaje.

Bogusław Tabor wskazuje, że Wałbrzych na przykład dogadał się z Jedliną-Zdrój i z Głuszycą i mają wspólny transport. - To jest tylko kwestia dogadania się – uważa sołtys.

Trudne pytania bez odpowiedzi

Dlaczego gmina nie chce dofinansować kursów na trasie: Nowa Ruda - Włodowice - Sokolica - Krajanów - Dworki - Bartnica - Świerki - Ludwikowice Kł. - Sokolec - Nowa Ruda? Czy były już prowadzone w tym temacie rozmowy z burmistrzem Nowej Rudy? Jeżeli tak to jak one się zakończyły? Jeżeli nie, to dlaczego?

W jaki sposób gmina chce rozwiązać komunikacyjny problem na tej trasie i kiedy? Czy koszty, które przedstawili sołtysi, a które poniosłaby gmina, gdyby kurs został uruchomiony przerastają możliwości finansowe gminy? Transport i komunikacja to jedno z najważniejszych zadań - skoro gmina nie ma na to pieniędzy, to może należałoby je znaleźć rezygnując np. z wydawania i drukowania gminnej gazetki, jak wskazywali podczas spotkania mieszkańcy?

O to wszystko zapytaliśmy gminnych urzędników. Czekamy na odpowiedzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy