Gmina Nowa Ruda. Wodny plac zabaw, którego budowę planowano na jesieni miał kosztować ok. 1 mln zł. Wszystko było zapięte na ostatni guzik - wynika z propagandowego filmu opublikowanego w trakcie wiosennej kampanii prowadzonej przez wójtową w internecie.
Z czego wynika wykreślenie dalszej modernizacji basenu w Jugowie. Były przecież zebrania z udziałem Pani wójt i zapewnienia o wyjątkowej atrakcyjności tego projektu i zapewnienia o realizacji
- dopytywała radna Joanna Sypień.
Rezygnacja z obiecanej inwestycji wzbudziła też zainteresowanie innych radnych. W dyskusji jaka wywiązała się na sesji głos zabierali także Tomasz Pietrzyk oraz Michał Groń.
Była taka propozycja podczas wyborów, że poszerzymy atrakcje na basenie poprzez zamontowanie placu zabaw na tej części płaskiej basenu. Ale na to są teraz tylko środki unijne, których wykorzystanie wiąże się z koniecznością biletowaniem
- odpowiadała wójt Mierzejewska.
Polski Ład kontra Fundusze Unijne
Kilka lat temu za pieniądze unijne powstał basen miejski w Nowej Rudzie. Na życzenie brukselskich urzędników wstęp na jego teren kąpieliska ma być przez 5 lat bezpłatny. Rządowy program Polski Ład, dzięki któremu powstał basen w Jugowie podobnych ograniczeń nie stwarzał.Dlatego kąpiel w Jugowie kosztuje a w Nowej Rudzie - nie. Co gorsza pieniędzy z Polskiego Ładu na dokończenie tej właśnie inwestycji nie ma, a dostępne środki unijne wymagają rezygnacji z tzw. biletowania.
Dzięki biletom możemy pokryć część kosztów funkcjonowania kąpieliska - tłumaczono na ostatniej sesji. O jakich dokładnie pieniądzach mówiono nie wiadomo. Gazeta od tygodnia czeka na odpowiedź w tej sprawie.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi...
Pewne jest natomiast, że wniosek o wykreślenie wodnego placu zabaw z Wieloletniej Perspektywy Finansowej musiała uzasadniać Urszula Brzóska, skarbnik Nowej Rudy. Z programu Partnerstwa Noworudzko - Radkowskiego gmina dostał pieniądze na obiekt w Woliborzu, a nie modernizację basenu w Jugowie. Zamiast parku wodnego będzie nowe oświetlenie. Jakby tego było mało radnym zaserwowano wykład o zasadach.Zasada o efektywności, która jest wyrażona w ustawie o finansach publicznych mówi, że poniesione nakłady muszą przynosić wymierne efekty. Inwestycja wykonana do tej pory w Jugowie kosztowała ponad 3 mln zł. Mimo poczynionych nakładów poniesionych ze środków zewnętrznych nadal możemy biletować obiekt i uzyskiwać przychody - wyłożyła radnym wicewójt gminy, Anna Zawiślak.
Bożena Sołek-Muzyka zabłysła
O wyższości basenu płatnego nad bezpłatnym przekonywała natomiast Bożena Sołek-Muzyka. Warto spojrzeć na funkcjonowanie basenu w Nowej Rudzie, gdzie przy finansowaniu ze środków unijnych przez pięć lat niemożliwe jest biletowanie. Są kolejki i limit wejść, jest częste zamykanie basenu ze względu na pojawiające się zanieczyszczenia - mówiła podczas sesji przewodnicząca rady gminy. Słuchając tego wywodu wystarczy połączyć kropki - brak parku wodnego dla dzieci na basenie w Jugowie zmniejsza ryzyko incydentów kałowych - czyli - słuszną linię ma gminna władza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.