reklama
reklama

Gmina Nowa Ruda. Remont kościoła w Jugowie

Opublikowano:
Autor:

Gmina Nowa Ruda. Remont kościoła w Jugowie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRozpoczął się remont prezbiterium w kościele parafialnym w Jugowie. Prezbiterium to miejsce, w którym prezbiter - ksiądz przewodniczy mszy św. Kilkanaście miesięcy trwało załatwianie wszystkich pozwoleń, których zażyczył sobie konserwator zabytków. Wreszcie ruszyły wstępne prace, polegające na naprawie tynków, uzupełnianiu wszelkich pęknięć.
reklama

Jugów. W ubiegłym roku, z rządowego programu Polski Ład parafia pod wezwaniem św. Katarzyny w Jugowie otrzymała 200 tys. zł na odnowę zabytków. Realizacja zdania wymaga wkładu własnego w wysokości 80 tys. Prace miały już dawno się rozpocząć. 

Niektórych decyzji związanych np. z kolorystyką wnętrza jeszcze nie mamy. Ponieważ nasz kościół jest zabytkiem, dlatego wszelkie remonty musimy uzgadniać z konserwatorem, ale już niedługo dowiemy się jaka będzie kolorystyka naszego kościoła, ponieważ zostały odkryte pierwsze malarskie barwy, które obrazy będą musiały być odnowione, a których odnawiać nie będziemy musieli - cieszy się ks. Krzysztof Kaczmarek, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Katarzyny w Jugowie.  

reklama

Urzędnicza mitręga 

Duchowny nie kryje irytacji. Ponieważ świątynia jest wpisana do rejestru zabytków wszelkie prace na jej terenie muszą być konsultowane z konserwatorem. 

reklama

Ciągle wymagają kolejnych dokumentów, a jak je otrzymują proszę o następne. Tygodniami analizują próbki tynku.  W międzyczasie zmienił się pracownik z walbrzyskiej delegatury konserwatora zabytków, zajmujący się naszym remontem. Czas płynie i zamiast prace kończyć, dopiero je zaczynamy - wyjaśnia ksiądz Kaczmarek. 

Początki 

Parafia Jugów swoimi początkami sięga XIV wieku. Wieś powstała w dobrach królewskich i od samego początku była dużą i bogatą posiadłością. Istniał tu kościół, którego pierwszym proboszczem w 1374 roku był niejaki Nicolaus. W tym też roku ustanowiono tu odrębną parafię.

Podczas wojen husyckich wieś bardzo ucierpiała, dlatego Jugów włączono do parafii Nowa Ruda, a potem do Ludwikowic. Dopiero po wojnie trzydziestoletniej wieś ożyła dzięki górnictwu i w 1775 roku na nowo utworzono tu parafię. 

reklama

Hausdorf

Przed wojną Jugów, dawniej  Hausdorf przeżywał swój rozkwit. Istniała tu kopalnia węgla kamiennego, która dawała okolicznym mieszkańcom utrzymanie. W 1930 roku doszło w niej do strasznej katastrofy, w której zginęło 151 górników, przeważnie z Jugowa. Wydarzenie to jest upamiętnione pomnikiem, znajdującym się na terenie cmentarza parafialnego.

Kościół

Obecny kościół barokowy wzniesiono w latach 1718-1722 i rozbudowano w 1909 roku. Drewniany ołtarz pochodzi z 1780 roku i jest dziełem artysty Klahera. W pięknej barokowej ramie znajduje się obraz Caspara Wehego - "Zaślubiny św. Katarzyny z Panem Jezusem".

reklama

Po II wojnie światowej do parafii w Jugowie, tak jak do wszystkich na tych terenach zaczęła napływać ludność ze wszystkich stron, nie tylko Polski, ale także całej Europy. Bardzo liczną grupą byli repatrianci z Francji i Belgii. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo