Gmina Radków złożyła wniosek o dofinansowanie modernizacji obiektów edukacyjnych oraz zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawce Średniej. Niestety, nie znalazła się na liście beneficjentów dotacji dla województwa dolnośląskiego.
Poniżej publikujemy oświadczenie Burmistrza Jana Bednarczyka w tej sprawie:
Szanowni Państwo, z przykrością informuję, że Gmina Radków nie otrzymała tym razem dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja szósta – PGR na zadanie pn. „Modernizacja obiektów edukacyjnych oraz zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ścinawce Średniej” (wartość całkowita zadania 5 765 000 zł, wnioskowana kwota dofinansowania 5 000 000 zł).
W szóstej edycji naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji mogły ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Program skierowany był do mieszkańców obszarów pokrzywdzonych przez funkcjonowanie, a następnie likwidację PGR, miał przyczynić się do wyrównania szans i poprawy jakości życia.
W opisie inwestycji należało uwzględnić informacje na temat wpływu inwestycji na sytuację mieszkańców miejscowości, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarski rolnej. Złożony przez nas wniosek dotyczył remontu wnętrza szkoły w Ścinawce Średniej, budowy drogi przeciwpożarowej, budowy windy dla osób niepełnosprawnych w budynku hali oraz zadaszonego łącznika między tzw. nową a starą szkołą. Do tej placówki uczęszczają dzieci, których rodzice i dziadkowie pracowali w PGR w Ścinawce Średniej, Ścinawce Górnej czy Ratnie Dolnym.
Wyrównywanie szans na terenach wiejskich, dotkniętych negatywnymi skutkami transformacji ustrojowej jest bardzo istotne i nadal potrzebne. Tym bardziej przykra jest decyzja o odmowie przyznania dofinansowania wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Zastanawiająca jest jednocześnie decyzja o przyznaniu dofinansowania dla m.in. miasta Kłodzko, Polanicy – Zdrój, Kudowy – Zdrój, Szczawna – Zdrój i wielu innych ośrodków, które w o wiele mniejszym stopniu zostały dotknięte przez likwidację PGR-ów.
Oczywiście próbowaliśmy dowiedzieć się, z jakiej przyczyny akurat nasz wniosek został odrzucony – dotąd nie otrzymaliśmy jasnej odpowiedzi, na pewno zwrócimy się pisemnie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z żądaniem przedstawienia uzasadnienia oraz kryteriów, na podstawie których nasz wniosek został odrzucony.
Nie będą to kryteria formalne, ponieważ wniosek przeszedł ocenę formalną i bez uwag został skierowany do decyzji Kancelaria Premiera Być może zarzuci się nam wnioskowanie o pełną kwotę, tzn. 5 000 000 zł, ale również w tym przypadku będzie to nieuczciwe ponieważ w samym województwie dolnośląskim są trzy gminy, które otrzymały po 5 mln dofinansowania do swoich projektów, a kilka innych otrzymało ponad 4,5 mln. Decyzja o odrzuceniu naszego wniosku jest przykra i niesprawiedliwa. Najgorsze jest jednak to, że uderza ona w tak wrażliwy obszar jakim jest edukacja i dobro dzieci.
Z poważaniem, Jan Bednarczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Radków
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.