Natomiast w przypadku, gdy będziemy chcieli ogrzewać nasz dom wyłącznie za pomocą pompy ciepła, to musimy zaopatrzyć się w tzw. gruntowną pompę ciepła, która – szczególnie zimą – zasilana jest ze źródła ciepła o wyższej temperaturze. Dzieje się dlatego, że we wnętrzu ziemi panuje stała temperatura, czyli im głębiej tym cieplej.
Musimy wiedzieć, że gruntowa pompa ciepła odbiera ciepło z ziemi, dlatego pobiera energię bezpośrednio z własnej ziemi, czyli jest całkowicie niezależna. W dodatku raz zagospodarowane ciepło gruntu jest dostępne przez cały rok, niezależnie od pogody. Niezamarzający czynnik krąży w ułożonym w gruncie systemie rur, zwanym kolektorem lub wymiennikiem. Projektowanie gruntowej pompy ciepła musi poprzedzić faza badania uwarunkowań geologicznych. Konieczne jest również przeprowadzenie badania w tym miejscu, gdzie będzie stał nasz dom.
Obecnie stosowane są dwa rozwiązania prowadzenia przewodów, którymi krąży czynnik w ułożonym w gruncie systemie rur, zwanym dolnym źródłem. W takim przypadku wymiennik może być poziomy, pionowy lub spiralny. Natomiast rury – zwykle polietylenowe, rzadziej miedziane – układa się w kształcie poziomej wężownicy w gruncie. Zakopuje się je poniżej poziomu przemarzania gruntu, przeważnie na głębokości ok. 1,8 m.
Przyjmuje się, że uzyskanie 1 kW energii grzewczej wymaga 30-100 mkw powierzchni gruntu. Dzięki takiej ogólnej informacji z łatwością można samodzielnie policzyć, czy działka ma wystarczającą powierzchnię, aby pokryć zapotrzebowanie domu na ciepło. Na takim terenie, gdzie jest zakopany kolektor, można zagospodarować poprzez np. posadzenie na nim rośliny lub zrobienie placu zabaw dla dziecka. Nie można jednak stawiać nad kolektorem budynków, sadzić drzew, czy przykrywać terenu kostką lub asfaltem, ponieważ teren po okresie zimy musi się zregenerować.
Wadą pomp gruntowych z wymiennikiem poziomym jest konieczność przeznaczenia na nieznacznej powierzchni oraz wykonania licznych wykopów. W przypadku, gdy dysponujemy niewielkim lub zadrzewionym terenem, warto zastosować wymiennik pionowy. Wtedy w wykonanym w gruncie pionowym otworze o małej średnicy, wpuszcza się rurę kolektora. Dla przykładu, chcąc uzyskać 1 kW energii potrzebujemy studnię o głębokości do 25 m. Natomiast do ogrzania domu potrzeba zazwyczaj kilkaset metrów odwiertu. Warto wiedzieć, że głębokości odwiertów i liczba sond gruntowych muszą być określone w projekcie instalacji gruntowej pompy ciepła. W takim przypadku wybór między wymiennikiem poziomym, a pionowym zależy od powierzchni działki, a także możliwości finansowych inwestora. Źle wykonane dolne źródło może spowodować, że po kilku latach pompa przestanie pracować bo np. zamrozimy odwierty, dlatego najważniejszy jest wybór do realizacji, doświadczonego i sprawdzonego wykonawcy.
Już za dwa tygodnie napiszemy o kosztach takich instalacji.
Roman Głaz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.