Reklama

Kamieniołom w środku parku narodowego

Opublikowano: pt, 29 mar 2019 00:00
Autor:

Kamieniołom w środku parku narodowego - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W samym sercu Parku Narodowego Gór Stołowych wydobywany jest piaskowiec. Jak na fedrowanie zapatruje się dyrekcja parku i do kiedy kopalina będzie wydobywana? O to wszystko pytamy dyrektora parku Bartosza Małka.

Jak długo kopalnia będzie jeszcze fedrować? Koncesja na wydobywanie kopaliny z tego złoża jest ważna do 15 listopada 2030 r. Wydobycie piaskowca było prowadzone od końca XIX wieku. Wydobywana skała to piaskowiec kwarcowy (kwarc 92,94%) barwy od jasno-beżowej przez żółtą, pomarańczową do różowej. Drobnoziarnisty do gruboziarnistego (wielkość ziaren od 0,2 do 4 mm) o zbitej, bezwładnej strukturze. Spoiwo krzemionkowo-ilaste. Działka, na terenie której znajduje się kopalnia jest wyłączona z terenu parku. Czy pomimo to jej istnienie wpływa na sąsiednie obszary chronione Parku? W chwili, gdy prowadzono rozmowy nad możliwością utworzenia Parku Narodowego Gór Stołowych szukano kompromisów. Kompromisem było pozostawienie enklaw: Karłów i wyrobisko kopalni piaskowca. Tak jest do dzisiaj. Park Narodowy Gór Stołowych jest jedynym parkiem narodowym w Polsce, którego powołanie do życia związane było ze szczególną potrzebą ochrony przyrody nieożywionej (skał Gór Stołowych). Kopalnia piaskowca na pewno nie sprzyja temu celowi i jest zagrożeniem dla przyrody Gór Stołowych. Czy w związku z tym dyrekcja Parku przychyla się do tego, aby kopalnia zakończyła działalność? Dla dobra przyrody Gór Stołowych byłoby lepiej, gdyby wyrobisko zostało zamknięte. Czy historię wydobycia uda się w przyszłości wykorzystać na potrzeby turystyczne tego miejsca? To trudne pytanie. W chwili obecnej nie prowadzimy rozważań na ten temat. Nie bardzo wiem co by tam mogło powstać. Skały w nieczynnych wyrobiskach ze względu na wcześniejszą intensywną eksploatację mają naruszoną strukturę. Nic nie wiemy o ich stabilności. Są to miejsca raczej niebezpieczne. Nie chciałbym wprowadzać tam ludzi. Kto będzie odpowiadał za życie i zdrowie osób tam przebywających? Dziękuję za rozmowę

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy