Wystawa to pierwsza na tę skalę próba opowiedzenia historii Kolei Dolnośląskich od czasu powołania spółki 28 grudnia 2007 r.
Ekspozycja ma przybliżyć mieszkańcom Dolnego Śląska 15-letni dorobek naszej spółki. Na wystawie prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii Kolei Dolnośląskich. Wśród nich są kluczowe inwestycje, takie jak otwarta w sierpniu br. nowa hala serwisowa. Odwiedziny na wystawie to również jedyna okazja, aby obejrzeć niedostępne dotąd pamiątki, mundury i zdjęcia, które były wcześniej schowane w prywatnych zbiorach – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Ważnym elementem ekspozycji są urządzenia niezbędne do funkcjonowania pociągów, ale znane jedynie kolejarzom. To np. pantograf, który służy do pobierania prądu z sieci trakcyjnej lub sprzęg łączący pojazdy szynowe. Po zwiedzeniu całej wystawy będzie można natomiast rozsiąść się na wygodnych fotelach, takich samych jak te, które znajdziemy w najnowocześniejszych pociągach Kolei Dolnośląskich.
Dla najmłodszych miłośników kolei przewidzieliśmy dodatkową atrakcję. To wykonana na nasze zamówienie makieta legnickiego dworca zbudowana w całości z klocków LEGO w skali 1:40
–dodaje Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.
Podczas wernisażu wystawy 13 października premierę będą mieć dwa kolekcjonerskie banknoty Kolei Dolnośląskich o nominale 0 euro, które będzie można kupić na miejscu. Znajdą się na nich wizerunki Mieszka I oraz Jadwigi Śląskiej, a także logotyp spółki nawiązujący do jej 15-lecia. Banknoty są kontynuacją projektu „Z przeszłości w przyszłość. Poczet królów i książąt na pociągach Kolei Dolnośląskich”, mającego na celu edukację historyczną pasażerów i promocję lokalnego patriotyzmu.
Wystawę poświęconą 15-leciu Kolei Dolnośląskich będziemy mogli oglądać w Muzeum Miedzi w Legnicy do 30 marca 2024 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.