reklama
reklama

Kolektory za pół darmo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolektory za pół darmo? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPół roku temu wystartował program 45 proc. dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych, dzięki którym możemy niemal za darmo ogrzewać ciepłą wodę.
reklama

Zresztą ciągle ich przybywa, bo zima nie jest żadną przeszkodą. Jest to nawet olbrzymia zaleta, bowiem w miesiącach zimowych słońce podgrzewa wodę nawet do 50 stopni Celcjusza. Dlatego warto zastanowić się nad wzięciem kredytu, dzięki któremu można w całości sfinansować zakup i montaż kolektorów słonecznych, ale także zakup aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Kredyty oferowane są przez wybrane sieci banków, które oferują prostą i tanią pomoc finansową. W praktyce kredyty z dopłatami są dostępne w 4,5 tys. placówek bankowych na terenie całego kraju. Natomiast pieniądze bank przelewa bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie faktur wystawionych na zakup i montaż tych urządzeń.

  Warto jednak pamiętać, że dotacja na spłatę części kapitału kredytu bankowego wypłacana jest po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Pieniędzy – przynajmniej w najbliższych miesiącach – nie powinno jednak zabraknąć, ponieważ Narodowy Fundusz Ochrony środowiska na dopłaty zarezerwował 300 mln zł. Dzięki temu nabór wniosków o dotacje NFOSiGW wraz z wnioskami o kredyt prowadzony jest przez cały czas.

reklama

W naszym powiecie najlepiej skorzystać z oferty Banków Spółdzielczych, w których można uzyskać niezbędne informacje i pobrać odpowiednie wnioski. Jak już wspomniałem, do podziału jest jedynie 300 mln zł co oznacza, że z dopłat skorzysta tylko ok. 70 tysięcy gospodarstw. Trzeba zatem się spieszyć i składać wnioski już dziś.


Wdrożenie tego programu w skali kraju pozwoli na osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci zainstalowania kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni ponad 250 tys. m kw. To powinno przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla nawet o 36 tys. ton. O zaletach kolektorów słonecznych, można się długo rozpisywać. Jednak najlepiej samemu zaobserwować wzrost liczby takich instalacji w najbliższej okolicy i sprawdzić u swojego sąsiada, czy kolektory rzeczywiście sprawiają, że nasze wydatki na ogrzewanie znacząco spadają.
        Już za dwa tygodnie napiszemy jak można się uchronić przed zatruciem czadem.

reklama

Roman Głaz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama