Reklama

Matura 2022. Dziś język polski [zdjęcia]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkudziesięciu abiturientów z Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie, Noworudzkiej Szkoły Technicznej i Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Bożkowie dokładnie o godz. 9:00 przystąpiła do pierwszego egzaminu maturalnego.

Matura 2022. Dzisiaj rozpoczęły się matury. Blisko 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia o godzinie 9.00 przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

W noworudzkim ogólniaku do egzaminu maturalnego przystąpiło ok. 60 uczniów. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, Robert Zynkowski, życzył wszystkim abiturientom, aby zdali maturę uzyskując taki wynik, który pozwoli im dostać się na wymarzone kierunki studiów. 

Jak wygląda tegoroczna matura?

W tym roku, wzorem poprzedniego roku, egzamin maturalny jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. 

Muszą również przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Podobnie, jak w minionym roku i dwa lata temu, abiturienci nie muszą przystępować do dwóch, obowiązkowych w latach ubiegłych, egzaminów ustnych - z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Na świadectwie maturalnym w miejscu, gdzie powinny być podane wyniki z egzaminów ustnych, abiturientom, którzy nie będą ich zdawać, wpisywana będzie adnotacja: W 2022 r. egzaminu nie przeprowadzano.

Matura 2022. Najważniejsze informacje

Czas trwania egzaminów pisemnych, tak jak w latach ubiegłych, zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na rozszerzonym – 180 minut. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9:00 i 14:00.

Dzisiaj, w pierwszym dniu matur rano przeprowadzany jest egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej. Matura pisemna potrwa do 23 maja. 

Żeby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca. W tym samym dniu ogłoszone zostaną również wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy