- Jeszcze kilka lat temu noworudzianie mieli bardzo złe zdanie na temat działalności noworudzkiego komisariatu Policji. Teraz jest lepiej. Czy faktycznie Nowa Ruda to bezpieczne miasto ?
- Polemizowałbym ze stwierdzeniem, że kilka lat temu noworudzianie mieli bardzo złe zdanie na temat działalności policji. Wszystko zależy od postawionej tezy i rozmówcy, pomimo to cieszę się bardzo, ze teraz noworudzka policja postrzegana jest lepiej. Jak mierzyć stan poczucia bezpieczeństwa ? Z pewnością można poprzez różnego rodzaju ankiety. Jednak nie zawsze są one miarodajne. Kierując noworudzkim komisariatem przywiązuję dużą wagę do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawy wizerunku noworudzkich policjantów. Uważam, że im lepszy jest ten wizerunek, tym większe występuje poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że budowanie wizerunku to skomplikowany proces, który zależy od pierwszych relacji z policjantami. Sposób potraktowania interesanta przez funkcjonariuszy bezpośrednio rzutuje na dalsze relacje policjant - klient, gdyż pozostaje syndrom tzw. pierwszego wrażenia. Lęk przed możliwością zostania ofiarą przestępstwa powoduje, że stajemy się szczególnie wrażliwi na wszelkiego rodzaju sytuacje mogące stanowić zagrożenie. Nic bardziej nie mąci poczucia bezpieczeństwa, jak widok osób będących pod wpływem alkoholu, których zachowania nie możemy przewidzieć. Takie zachowania należy zdecydowanie eliminować z życia naszego miasta. Cieszę się, że podejmowane przez podległych mi policjantów czynności dają tego efekty. Dlatego odpowiadając na zadane pytanie uważam, że Nowa Ruda na tle innych - podobnych nam miast, jest bezpieczna.
- Może jednak nie jest tak dobrze, skoro bardzo często informujemy o kradzieżach torebek i rodzicach, którzy opiekują się swoimi dziećmi pod wpływem alkoholu ?
-Termin „bezpieczne miasto" w dzisiejszych czasach brzmi trochę jak z powieści science fiction. Nie ma bezpiecznego miasta. To po części dążenie do doskonałości. Reżyser Steven Spielberg sięgając po prozę Philipa K. Dicka nakręcił film „Raport Mniejszości", czyli wizję futurystycznego świata, w którym nie ma miejsca dla przestępczości, gdzie przyszłość można przewidzieć w konsekwencji czego przestępcy zostają zatrzymani i ukarani zanim popełnią przestępstwo. To niestety mrzonki. Nie można przewidzieć, kto dopuści się napaści i kradzieży torebki, czy też którzy rodzice wykażą się skrajną nieodpowiedzialnością sprawując opiekę nad dziećmi pod wpływem opilstwa alkoholowego. Takich sytuacji nie uda się wyeliminować. Jednak są pewne symptomy, które pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa wytypować rodziny, w których dochodzi do tego rodzaju sytuacji. Takie rodziny poddane są nadzorowi ze strony policji, dzielnicowego, kuratorów społecznych, czy sądowych. Podobnie w przypadku kradzieży torebek. Staramy się dyslokować służby patrolowe w miejscach szczególnie zagrożonych tego rodzaju przestępczością. W dodatku realizujemy programy prewencyjne np. „Bezpieczny senior powiatu kłodzkiego". Pamiętajmy jednak, że nie uda się takich sytuacji wyeliminować całkowicie z życia naszego miasta. Po części jest to także wina środków masowego przekazu. Zabrzmi to niewiarygodnie, ale na taki stan rzeczy duży wpływ mają media. W ostatnim czasie sprawca takiej kradzieży z rozbrajająca szczerością wyznał, że inspiracją do tego rodzaju przestępczego działania był artykuł przeczytany w „Gazecie Noworudzkiej". Należy zaznaczyć, że nie był to przypadek odosobniony.
- Jaką odpowiedzialność ponoszą takie osoby ? Czy są karane?
- Sprawcom takich przestępstw grozi odpowiedzialność karna. Nie wdając się w zawiłości prawne należy podkreślić, że kradzież torebki powiązana z przemocą wobec pokrzywdzonego kwalifikowana jest z art. 280. § 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Natomiast sprawowanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi przez osoby będące w stanie nietrzeźwości w zależności od okoliczności może skutkować odpowiedzialnością karną z art. 160 § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W tym ostatnim przypadku należy liczyć się również, że konsekwencją takiego postępowania mogą być ograniczenia w sprawowaniu władzy rodzicielskiej.
- Dalej na policyjnej mapie Nowej Rudy zaznaczone są tzw. „miejsca strachu". Co robicie, aby takich miejsc było coraz mniej ?
- Na mapie miasta Nowej Rudy, w poszczególnych rejonach służbowych, znajdują się miejsca określane mianem „miejsc strachu". W takich miejscach częściej dochodzi do: pobić, kradzieży, dewastacji mienia i innych wybryków chuligańskich. Mapa miejsc strachu ulega ciągłym - dynamicznym zmianom z uwagi na podejmowane działania zmierzające do neutralizacji występujących tam zagrożeń. Odbywa się to poprzez objęcie danego rejonu wzmożoną służbą patrolową, wspólnymi działaniami z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, a także współpracą z instytucjami samorządowymi. Podejmowane w tym zakresie działania przez noworudzką policję opierają się na założeniu, że skuteczne zwalczanie przestępczości, a także antyspołecznych zachowań wymaga bliskiej współpracy Policji z mieszkańcami naszego miasta. Dlatego też ważnym czynnikiem jest nawiązywanie kontaktów ze społecznością lokalną, cyklicznych spotkań z radnymi, rozmów z właścicielami sklepów i obiektów handlowych. Takie działania nawiązują w znacznej mierze do koncepcji policji środowiskowej (z ang. Community policing).
- Na koniec. Czy w tym roku noworudzcy policjanci zyskają nowe radiowozy. Kiedy rozpocznie się remont elewacji oraz muru oporowego ?
- Noworudzcy policjanci aktualnie dysponują nowoczesnymi radiowozami: Kia Cedd furgon - Fiat Ducato, czy terenowy Nissan Pathfinder. Nigdy wcześniej sytuacja poć tym względem nie była tak dobra jak obecnie. Są szanse na otrzymanie jeszcze jednego radiowozu, ale czy to będzie w tym, czy też w przyszłym roku tego nie chcę w tym momencie przesądzać. Remont muru oporowego rozpocznie się w maju. Wtedy rozpoczną się także prace remontowe w budynku Komisariatu, które obejmować będą m. in. remont dachu oraz elewacji. Odrestaurowana zostanie także tzw. mała architektura wokół budynku. To wszystko nastąpi w ramach projektu realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, w którym to projekcie Miasto Nowa Ruda jest partnerem Komendy Wojewódzkiej Policji. Należy w tym miejscu podkreślić duże zaangażowanie władz naszego miasta. To dzięki bardzo dobrej współpracy i zrozumieniu Komisariat Policji w Nowej Rudzie wkrótce zyska nowe oblicze i będzie Komisariatem spełniającym europejskie standardy.
- Dziękuję za rozmowę.
Gazeta Noworudzka, 18.03.2010 r.
Mieszkamy w bezpiecznym mieście
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: admin
reklama
Przeczytaj również:
WiadomościOprócz wywiadu z burmistrzem Tomaszem Kilińskim, we wczorajszym wydaniu "Gazety Noworudzkiej" ukazała się także rozmowa z komendantem noworudzkiej policji Andrzejem Czerniatowiczem.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.