Reklama

Mieszkańcy Nowej Rudy nadal czekają na rządowy węgiel

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock / ilustracyjne

Mieszkańcy Nowej Rudy nadal czekają na rządowy węgiel - Zdjęcie główne

Nowa Ruda: Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy jest szansa, że węgiel pojawi się na składzie w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia, ale to jeszcze nie jest pewne. | foto Adobe Stock / ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Nowej Rudy już jakiś czas temu podpisał umowę na zakup po preferencyjnej cenie węgla kamiennego, które będzie sprzedawana mieszkańcom miast po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Nowa Ruda. Mamy początek grudnia, a węgla w żadnym z dwóch współpracujących składów opału nadal nie ma. Przypomnijmy, że węgiel po preferencyjnej cenie 2 tys. zł za tonę będzie można nabyć w Składzie Opału Lidia Mieczkowska przy ul. Piłsudskiego 27 i w Składzie Opału Marek Warowy przy ul. Łużyckiej 14.

Co ważne, koszty transportu węgla do gospodarstwa domowego, zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, są po stronie kupujących.

Gmina Miejska Nowa Ruda otrzymała ofertę na sprzedaż węgla od PGG ze wskazaniem, iż węgiel pochodził będzie z KWK Wesoła - sortyment kostka – w ilości 324 t i KWK Ruda Ruch Halemba - sortyment orzech – w ilości 189 t. Tu trzeba wiedzieć, że gmina nie miała wpływu na ilości i sortyment węgla.

Jak będziemy kupować opał?

Osoby, które złożyły wniosek o zakup, po wcześniejszej weryfikacji i dostarczeniu węgla do składów, otrzymają informację pisemną o wstępnej kwalifikacji do zakupu i po dokonaniu wpłaty na wskazane w informacji konto gminy i otrzymaniu Upoważnienia, będą mogły odbierać węgiel.

Cenę węgla regulują zapisy Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Z uwagi na bliskość punktu odbioru dla gminy, cena ta może zostać obniżona. Do 1 grudnia do noworudzkiego urzędu miasta wpłynęło 951 wniosków na 1318,5 ton węgla.

Ze strony miasta wszystko gotowe

Podobnie jak inne samorządy czekamy na węgiel. Powinien już być. Ze strony gminy mamy wszystko już od wielu dni, jeśli nie tygodni załatwione, zorganizowane i przygotowane do takiego, a nie innego procesu – wyjaśnia Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy.

Skład opału jest gotowy, umowy są podpisane, wnioski od mieszkańców są zebrane. Niestety jako gmina nie dostaniemy ekogroszku o co pyta wielu mieszkańców, ale nam powiedziano, że dla nas jest węgiel jest taki i taki z kopalni tej i tej i my nie mamy na to wpływu
- dodaje burmistrz.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy jest szansa, że węgiel pojawi się na składzie w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia, ale to jeszcze nie jest pewne. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy