Reklama

"Nie" dla kamieniołomów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Kopalnia melafiru Tłumaczów, foto: dolny-slask.org.pl

"Nie" dla kamieniołomów - Zdjęcie główne

foto Kopalnia melafiru Tłumaczów, foto: dolny-slask.org.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Naprzeciwko istniejącej stacji przeładunkowej kruszywa w Tłumaczowie ma powstać kolejne pole wydobywcze. Tym samym istniejące we wsi kamieniołomy melafiru chcą jeszcze bardziej się rozbudować.

- Podobno tam złoże jest jeszcze większe niż obecnie. A to oznacza, że kamień byłby możliwy do wydobywania nawet przez kilkadziesiąt lat - przyznaje burmistrz Jan Bednarczyk. Bednarczyk z jednej strony się cieszy, bo to oznacza wielomilionowe wpływy z opłaty eksploatacyjnej do budżetu gminy. - Ale oczywiście dla mieszkańców wsi to źle, że ten kamieniołom funkcjonuje. Tak po ludzku to źle. Ale gdzieś ten kamień trzeba wydobywać. Jest u nas. Bóg tak chciał - przekonuje włodarz. Mieszkańcy są na „nie” Takie tłumaczenia nie trafiają jednak do mieszkańców wsi. W ubiegłym tygodniu (środa, 16 maja) doszło do spotkania samorządowców, przedstawicieli kamieniołomów z mieszkańcami Tłumaczowa. - Większość mieszkańców się nie zgadza - grzmi sołtys Janusz Gorczycki. Gospodarz wsi przypomina, że kamieniołomy, aby się rozbudować muszą spełnić pewne warunki, które już w 2010 r. złożył do projektu pola Wschód. - To m.in. zakaz wywozu kruszywa drogami publicznymi, czy postawienie ekranów akustycznych i dźwiękochłonnych - przypomina Gorczycki. Jeden obok drugiego Jeden kamieniołom już uprzykrza życie mieszkańcom. Teraz chcą go rozbudować o kolejny. Dla ludzi, zdaniem sołtysa, oznacza to jedno - wszechobecny kurz, ogromny hałas i ciężarówki przewożące kruszywo oraz kamienie, które będą się z nich wysypywać. - Jeżeli spełnią wszystkie warunki formalne, to niech ruszają. W innej sytuacji zgody nie ma. A już wiemy, że te warunki spełnione nie będą. Trzeba było o nich wcześniej myśleć. Mieszkańcy zbierają podpisy. Są przeciwni i będą interweniować - zapowiada sołtys. Nowe miejsca pracy i wpływy do budżetu gminy to jedna strona medalu. Też ważna jak mówi sołtys. Ale jest też ta druga strona. Jest nią zdrowie mieszkańców. - Pieniądze to nie wszystko. Ważne jest zdrowie. Po to są pewne wymogi m.in. ochrony środowiska, żeby się do nich stosować - przypomina Gorczycki. Dziś mieszkańcy Tłumaczowa mówią głośne „NIE”, dla rozbudowy kamieniołomu. Zgodzą się na nią, jeżeli przedstawiciele kamieniołomu spojrzą na sprawę ich okiem i spełnią stawiane im warunki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy