Reklama

Mieszkańcy też popełnili szereg błędów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkańcy też popełnili szereg błędów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bednarczyk przegrał batalię z właścicielami kamieniołomów w Tłumaczowie. Efekt? Ci zaczęli przygotowywać się do wydobycia melafiru z nowego wyrobiska w Tłumaczowie. Przed dwoma tygodniami jego kierownictwo opublikowało w Gazecie Noworudzkiej dokładne informacje, jak i gdzie będzie prowadzone wydobycie oraz z jakimi utrudnieniami będą musieli się liczyć mieszkańcy. Teraz pytamy się, kto odpowiada za to, że kamieniołom powstał wbrew woli mieszkańców.

JAN BEDNARCZYK, BURMISTRZ MIASTA I GMINY RADKÓW: Kamieniołomy mają swoje wyrobisko, mają wydane stosowne decyzje i to nie ja, tylko społeczność Tłumaczowa zaskarżyła to dwukrotnie najpierw do Kolegium Odwoławczego, a następnie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). WSA utrzymał w mocy decyzję wcześniej wydane: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, lokalizacyjne, związane ze złożem, wydane przez urząd górniczy itd. Nikt na to nic nie poradzi, że tam jest złoże melafiru i decyzje są pozytywne, co do jego wydobycia. My dwa lata temu zaskarżyliśmy pewne błędy wynikające z przekazania tego pola pomiędzy nabywcami, ale sąd uznał to za nieistotne. Z naszej strony nie było potrzeby wnoszenia sporu, bo było oczywiste, że decyzje zostały wydane zgodnie z prawem i obowiązują. Natomiast mieszkańcy mieli takie prawo, odwołali się raz i drugi. Sąd utrzymał w mocy dotychczasowe decyzje i niewiele można na to poradzić w tej chwili. Prawnie mają wszystkie warunki spełnione od wielu lat. Próbowaliśmy to wstrzymać, żeby nie było eksploatacji poszukując prawnych możliwości, ale sądy uznały, że prawnie wszystko jest dopięte i nie ma możliwości zablokowania wydobycia na polu Tłumaczów – Wschód. Mieszkańcy też popełnili szereg błędów, które doprowadziły do takiej sytuacji. JANUSZ GORCZYCKI, SOŁTYS TŁUMACZOWA Będziemy interweniować m.in. w Ministerstwie Sprawiedliwości i myślę, że na dziś w WSA jesteśmy przyblokowani, bo sąd oddalił skargę mieszkańców Tłumaczowa, ale jest jeszcze coś takiego jak Ministerstwo Sprawiedliwości. W tej chwili prawdopodobnie wrócimy do doniesienia do prokuratury na Gardzień i doniesiemy do prokuratury jak rozpoczną swoją działalność. Niech spełnią warunki, które są wymogiem, bo te są łamane. W nocy fedrują. Pod przykrywką nocy nie widać kurzu, ale hałas zostaje. Pewne rzeczy nie są zraszane itd. To bolesna wiadomość dla Tłumaczowa, że kamieniołom ruszy. Niech mieszkańcy się teraz uderzą w pierś. Sprzedali, wydzierżawili działki, a teraz kamieniołomy będą uruchamiać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy