Reklama

Portal ozdobi szlak

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: foto: dolny-slask.org.pl

Portal ozdobi szlak - Zdjęcie główne

foto foto: dolny-slask.org.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zabytkowy portal stojący przy dawnym domu Klambtów zniknął z podwórka budynków przy ul. Piastów w centrum Nowej Rudy. Brama była niszczona, więc została przeniesiona. Teraz będzie ozdobą szlaku spacerowego przy Włodzicy.

Zgodę dał już konserwator zabytków. Jest jeden warunek. Przy bramie musi znaleźć się tablica informująca o jej historii i miejscu pochodzenia. Ma tam również znaleźć się zdjęcie przedstawiające dawny ogród rodziny Klambtów. Wieczny zabytek W latach 40 XIX w. na tyłach domu mieszkalnego przy ul. Piastów 19 znajdowała się wolnostojąca oficyna (19a), w której swą pierwszą siedzibę miało wydawnictwo W.W. Klambta. W latach 50 XIX wieku zostało ono przeniesione do nowej siedziby, a budynek przebudowano na dom ogrodowy, o wystroju w stylu neoklasycyzmu łączonego ze stylem arkadowym i neorenesansem florenckim. Fasada budynku skierowana była ku niewielkiemu, regularnemu ogrodowi ozdobnemu wypełniającemu tylną część parceli i mającemu za naturalne zamknięcie skalistą skarpę ul. Piłsudskiego. Ogród kształtowany przez gazony i nasadzenia drzew i krzewów, zdobiła neoklasycystyczna mała architektura, rzeźba figuralna oraz dekoracyjne wazony. Na stromej skarpie zbudowano terenowe schody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy