Reklama

Niemka z czeskim sercem i polskimi dokumentami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niemka z czeskim sercem i polskimi dokumentami  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmarła Elisabeth Kynast. To zasłużona osoba, która przyczyniła się znacznie do polsko- czesko- niemieckiego pojednania i współpracy. Działając społecznie pomagała wielu biednym i chorym ludziom na ziemi kłodzkiej. Zmarłą wspomina Julian Golak.

Była założycielem Muzeum bł. ks. G. Hirschweldera w Czermnej. Przez ponad pół wieku promowała polsko- czesko- niemieckie pojednanie i wzajemną współpracę w duchu „Bądźmy Rodziną”. Jej ostatnim dziełem był pomnik Pamięci Kobiet w Kudowie Czermnej. Często o sobie mówiła: mam serce czeskie, ale polskie dokumenty... Lisa, jak ją nazywali wszyscy w Kudowie-Zdroju, była powszechnie znana i rozpoznawalna od wielu lat. Można ją było spotkać kilka razy w roku, szczególnie na cmentarzu, gdzie opiekowała się niemieckimi i czeskimi grobami oraz grobem bł. Ks. Gerharda Hirschfeldera. Pomnik ten, ponoć jedyny taki na świecie, był jej marzeniem od wielu lat. Elisabeth Kynast urodziła się w 1942 roku w Czermnej, najstarszej dzielnicy Kudowy-Zdroju. Czermna nazywana wtedy była czeskim zakątkiem, gdyż pomimo przynależności do Niemiec, część mieszkańców mówiła tam po czesku i zachowywała czeskie tradycje. Elisabeth miała jedno serce, ale w równych częściach podzielone pomiędzy Polaków, Czechów i Niemców. Mówiła biegle w trzech językach. Chodziła w Czermnej najpierw do niemieckiej, a później do czeskiej i polskiej szkoły. Wyjechała z Kudowy dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Była szanowana przez Czechów i Niemców. Po powrocie do Kudowy pokochali ją także Polacy. Dla nich wszystkich regularnie organizowała spotkania i uroczystości oraz utworzyła Dom Spotkań w byłym domu Rozali Rokitenskyej, która notarialnie przepisała jej ten rodzinny budynek z przeznaczeniem na międzynarodowy dom spotkań oraz muzeum pamięci bł. Ks. G. Hirschweldera. Jej działalność od ponad 30 lat była poświęcona wcielaniu w życie hasła „Bądźmy Rodziną”. Pomagała ludziom, niezależnie od tego, gdzie mieszkali, szczególnie chorym dzieciom. Była wspólnie z księdzem prałatem Franzem Jungiem najbardziej zaangażowana w prowadzenie procesu beatyfikacyjnego ks. Gerharda Hirschweldera, który pracował jako wikariusz w parafii w Czermnej w latach 1932- 1939. W otrzymanym od Rozali Rokitensky domu w Czermnej urządziła Muzeum, w którym można bliżej poznać życie Błogosławionego. Z jej inicjatywy powstała w Domu Spotkań wystawa pt. „Czermna-Album sentymentalny”, prezentująca historię tej niezwykłej miejscowości i jej mieszkańców. Miejsce to zostało udostępnione do zwiedzania. Elizabeth Kynast mówiła o sobie, że jest Niemką, ale ma czeskie serce i polskie dokumenty. Została wyróżniona nagrodą Polcul Foundation, która przyznała jej australijską fundację wspierania polskiej kultury. Została też uhonorowana Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, którą przyznał Sejmik Województwa Dolnośląskiego w 2017 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy