Reklama

Nowa Ruda. 1 900 interwencji straży miejskiej w 2022 roku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Nowa Ruda. 1 900 interwencji straży miejskiej w 2022 roku - Zdjęcie główne

Noworudzka straż miejska podsumowała 2022 rok. | foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Straż Miejska w Nowej Rudzie - według wielu niepotrzebna, zdaniem innych spełniająca swoje zadania. Z zastępcą komendanta tej formacji Piotrem Górnickim rozmawiamy o działaniach w 2022 roku.

Panie Komendancie, na rozgrzewkę, co w ubiegłym roku robili strażnicy miejscy w Nowej Rudzie?

Trudno krótko to podsumować, ale mówiąc w kilku zdaniach. Zajmowaliśmy się bezpieczeństwem i porządkiem w komunikacji, zabezpieczaliśmy różnego rodzaju uroczystości i zgromadzenia. Współpracowaliśmy też z instytucjami i organami administracji publicznej. Zajmowaliśmy się też czystością i ochroną środowiska i gospodarką odpadami, kontrolą handlu i co dla nas bardzo ważne prowadziliśmy zajęcia profilaktyczne dla dzieci.

Ile w ubiegłym roku strażnicy miejscy przeprowadzili interwencji?

Powiem wstępnie, bo jeszcze pracuję nad dokładnym podsumowaniem minionego roku. W 2022 r. przeprowadziliśmy podobną ilość interwencji jak rok wcześniej – ok. 1900. Z czego 1100 to interwencje zlecone, pozostałe ponad 800 własnych.

Przejdźmy do szczegółów nie zawsze dla nas mieszkańców miłych. Ile w ubiegłym 2022 roku wystawiliście mandatów, ile wniosków do sądu?

Tu powtórzę, że są to dane wstępne. W minionym roku wystawiliśmy 327 mandatów na kwotę ponad 44 tysięcy złotych. Wystawiliśmy również 40 wniosków do sądu, ale też było 509 pouczeń. 

Panie Komendancie, jak układa się współpraca z policją?

Oczywiście współpracujemy z naszymi policjantami. Szczególnie jeśli chodzi i udzielanie informacji związanych z monitoringiem, wnioski które przychodzą z policji i tu mogę powiedzieć, że współpraca układa się dobrze. Wspólne patrole też mamy, nie jest ich może dużo, ale są, Szczególnie podczas jakiś dużych imprez miejskich, ale nie tylko. Ostatnio wspólny partol z policją mieliśmy ostatnio podczas minionego sylwestra.

Straż miejska to nie tylko mandaty i upomnienia, to chyba tez inne działania?

Tak, zakres naszych działań jest można powiedzieć dość duży. Podejmujemy na przykład profilaktykę szkolną, przedszkolną. Współpracujemy też ze stowarzyszeniami odnośnie do bezpieczeństwa dzieci. W ramach co dziennej pracy zabezpieczamy drogi do szkoły w każdej z trzech dzielnic Nowej Rudy. W ubiegłym roku było to 334 zabezpieczeń. 

Z jakimi najczęściej problemami zgłaszają się do Was noworudzianie?

Najwięcej interwencji stanowiących jak co rok ok 50% interwencji związanych było z porządkiem w komunikacji. Mówiąc wprost chodzi o parkowanie. To podobnie jak w każdej gminie w Polsce jest problem. Na drugim miejscu plasujemy spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Tu poziom wykrytych przez nas zdarzeń nie wiele różni się od roku 2021. 

Pan burmistrz poprosił o wprowadzenie planu oszczędności. Jakie wy podjęliście działania w tym zakresie?

Przede wszystkim w okresie w okresie jesienno - wiosennym będziemy się starali wysyłać patrole piesze i rowerowe. Zmotoryzowane interwencje będą podejmowane, jeżeli dojdzie do zdarzeń w innych dzielnicach, bądź jeżeli to będą nagłe zgłoszenia. 

Panie Komendancie miejski monitoring zdaje egzamin, myślicie o jego rozbudowie?

Myśleć myślimy cały czas. Myślimy o dodaniu kamer, ale na chwilę obecną musimy też myśleć o wymianie niektórych kamer, bo niestety sprzęt się zużywa i dodanie kamer sprawy nie rozwiązuje. Proszę wziąć pod uwagę, że więcej kamer to nie tylko zakup kamer. To zwiększenie dysków, to zwiększenie rejestratorów, które to obsłużą. 

Wprost, gdzie według Was jest potrzeba montażu nowych kamer?

Szczerze mówiąc, to jest kwestia kilku kamer, które mogłyby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Mam na myśli np. os. Piastowskie, ul. Krańcowa, gdzie parki i place zabaw są, a dla nas to ważna sprawa.

Odwiecznym problemem w Nowej Rudzie jest parkowanie.

Według mnie rozbudowa parkingów by pomogła. Ale też wielu z nas, kierowców nie stosuje się do znaków i pomimo tego, że są miejsca do parkowania np. koło domu kultury idziemy na łatwiznę i chcemy podjechać pod sam sklep, albo wprost do urzędu.

Panie Komendancie, ale coś jest nie tak. Widzi Pan co się obecnie dzieje na ul. Kolejowej?

Jeżeli chodzi o ul. Kolejową, to trochę spiętrzyło się w związku z remontem ulicy Kościelnej. Dojeżdżając do np. przedszkola ludzie parkują czasami bez zastawienia. Co dzień tam interweniujemy, tym bardziej, że również uzasadnione pretensje. 

Problemem są też mieszkańcy, którzy wyprowadzają swoje czworonogi, a te zastawiają na chodnikach niemiłe „niespodzianki”.

Nie będę ukrywał, że stanowi to dla nas dość duży problem. Nie będę ukrywał i przypominam, że ale bez pomocy mieszkań i bez ich ewentualnego zaangażowania nie jesteśmy w sranie wszystkiego ogarnąć. Ciężko jest z tym walczyć, bo widząc do bo do niektórych nie dociera, że mając psa, są z tym związane obowiązki]

Będzie się Pan sprzeczał z tym, że jesteście niepotrzebni, jesteście nierobami a w głowie Wam tylko mandaty? Co nam by Pan odpowiedział w obronie?

To nie jest żadna nowość, ta sytuacja powtarza się od lat. Jest grupa osób. Która ma takie zdanie, do czego ma w pełni prawo. Robimy swoje, poprawiamy porządek i bezpieczeństwo na terenie Nowej Rudy. Proszę wziąć pod uwagę, że tym co zajmują się strażnicy, policjanci mając tyle roboty mogliby to pominąć.

Czego by Pan życzył sobie i mieszkańcom Nowej Rudy w nowym roku?

Przede wszystkim dużo zdrowia i spokoju. Chciałbym by noworudzianie nie martwili się o zagrożenia w mieście, bo na tym tle jest w miarę dobrze i spokojnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy