reklama

Nowa Ruda. Historia Ogrodu przy Dworze Górnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowa Ruda. Historia Ogrodu przy Dworze Górnym - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNowa Ruda: Ogród przy tzw. Dworze Górnym założony został na przełomie XVI i XVII wieku. Jaka jest jego historia?
reklama

Nowa Ruda. W 1598 roku Bernhard I Stillfried wzniósł we Włodowicach Górnych prostokątny budynek dworski. Od strony wschodniej poprzedzał go dziedziniec folwarczny ujęty w pierzeje towarzyszącej zabudowy gospodarczej. Od strony zachodniej zaś zaaranżowano niewielki ogród ozdobno-użytkowy (ok. 2 974 m. kw.). Otoczony kamiennym murem ogród zaaranżowany był w porządku osiowym podporządkowanym głównemu wyjściu z budynku. Kwaterowy ogród wypełniały przede wszystkim rośliny użytkowe z niewielkim udziałem ozdobnych kompozycji kwiatowych.

Ogród przy dworze górnym oprócz zaspokajania potrzeb dworskiej kuchni sprzyjał także wypoczynkowi jego właścicieli. W XVIII wieku w zachodnio-południowym narożniku ogrodu wzniesiono niewielki pawilon ogrodowy. Przylegający bezpośrednio do muru ogrodowego niewielki budynek utrzymany był prawdopodobnie w charakterze tzw. Lusthausu. Zasiadając w niewielkim pawilonie można było cieszyć się widokiem skąpanego w roślinności dworu.

reklama


Nowy właściciel wprowadził zmiany

 Ogród dworski trwał w swojej geometrycznej postaci do końca XIX wieku. Pod koniec tego stulecia nowi właściciele majątku rodzina von Tschischwitz, zaczęli wprowadzać do regularnego układu dawnych kwater uprawnych byliny, krzewy i drzewa ozdobne.

Z czasem niewielkie założenie przeistoczyło się w kompozycję naturalistyczną. Zmiana podejścia ówczesnych właścicieli do uprawy dworskiego ogrodu wynikała także częściowo z następstwa pożaru, który w 1823 strawił niemal cały budynek dworski.

reklama

Do dzisiaj odwiedzający Dwór Górny Goście mogą podziwiać zachowane z przełomu XIX i XX wieku pojedyncze drzewa - w tym charakterystyczny buk czerwony i okazały dąb szypułkowy rosnący od strony ulicy Kolejowej.

 

Przeczytaj również:

 

Opracowanie: Ł. Przybylak - ECSO

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama