Reklama

Nowa Ruda. Jest szansa na remont szpitala. Pytanie: co dalej?

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Być może noworudzki szpital doczeka się wreszcie termomodernizacji. Czy skutkiem tego będzie ponowne uruchomienie tu oddziału wewnętrznego – wątpliwe. Totalny brak kadry lekarskiej to tylko jeden z powodów.

Nowa Ruda. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku – Jadwiga Radziejewska mówi, że zaktualizowano dokumentację potrzebną do pozyskania środków na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w noworudzkim szpitalu. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy lub Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Mamy projekty, ale musieliśmy wszystko uaktualnić. Jesteśmy ze wszystkim gotowi do wzięcia, do wyciągnięcia ręki o środki na jego remont – wyjaśnia Radziejewska. 

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku dodaje: Mamy informację, że będzie szansa pozyskania środków na ten cel z jednego z dwóch źródeł. W przypadku jednego z nich na razie nie wiadomo czy to będzie pożyczka, czy grant dlatego, że w opisie projektu mowa jest o tym, że jest to pożyczka dla państwa, a państwo ma dać dotację dla szpitali.

Co dalej ze szpitalem?

Jak jest perspektywa wykorzystania szpitala w Nowej Rudzie? Dziś na to pytanie trudno odpowiedzieć. Jest to o tyle istotne, że utrzymywanie niewykorzystywanych pomieszczeń na pewno kosztuje. Brak lekarzy chętnych pracować w szpitalach powiatowych takich jak w Kłodzku, o naszej lecznicy nie wspominając to jeden z powodów. 

Dyrektor twierdzi, że perspektywa ta się zmienia, co innego na ten temat mówiła przed 5 laty, co innego 3 lata temu, a co innego mówi dzisiaj. 

Zdaniem Jadwigi Radziejewskiej szpital w Nowej Rudzie być musi. Jej zdaniem patrząc na to co się dzisiaj dzieje, aczkolwiek to nie jest nigdzie zatwierdzone i może się w każdej chwili zmienić po remoncie całego obiektu w budynku noworudzkiego szpitala powinna znajdować się opieka długoterminowa, a remont jest konieczny inaczej za chwilę ktoś ten obiekt zamknie. 

Jeżeli przeprowadzimy remont - kompleksową termomodernizację tego obiektu co mi się marzy wtedy mogę odejść na emeryturę. Bowiem będzie to wtedy perełka, bo ten szpital jest piękny, ale wymaga włożenia odpowiedniej ilości pieniędzy, żeby go odremontować
– mówi dyrektor. 

Po kompleksowym remoncie, termomodernizacji można by w noworudzkim szpitalu rozwinąć działalność opieki długoterminowej – w całości Oddział Paliatywny, Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy, Zakład Opiekuńczo – Leczniczy. Obowiązkowo funkcjonować musiałaby w nim Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna i byłyby świadczone usługi jak do tej pory. 

Czyli tak naprawdę jak zgłasza się na nocną i świąteczną pomoc i lekarz pełniący dyżur stwierdza, że wymagana jest hospitalizacja, karetka nie systemowa, tylko nasza karetka, która tam stoi przewozi pacjenta do Kłodzka, gdzie ma kompleksową opiekę. 

W Nowej Rudzie pacjent nigdy nie będzie miał pełnego zabezpieczenia, bo już nie wybudujemy tutaj kliniki. Nikt nam nie pozwoli dać tutaj tomografii, rezonansu, całodobowego laboratorium, rentgena, czy nawet konsultacji specjalistów
– tłumaczy szefowa kłodzkiego szpitala. 

Jadwiga Radziejewska dodaje: Powiedzmy, przyjechałby pacjent z podejrzeniem udaru, to tu w Nowej Rudzie czekałby do następnego, bo żaden z lekarzy specjalistów nie przyjechałby w nocy, żeby skonsultować pacjenta. A tak przy zawałach jak i przy udarach jest „okienko terapeutyczne” jeśli nie zdążymy to pozostają nieodwracalne skutki. Więc pacjent szybko trafia do Kłodzka i jest zaopiekowany, ma konsultacje ma zrobione wszystkie badania i jest wdrożone leczenie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy