Nowa Ruda. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Białej Laski, był wyjątkowy dla noworudzkiego Koła Związku Niewidomych, z uwagi na obchody 55-lecia istnienia organizacji.
Gratulacje z okazji jubileuszu złożyli: wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, starosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska - Skrzypczyk, wójt gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska oraz burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Agata Pilarska i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie Sławomir Drogoś.
Warto zaznaczyć, że podczas wczorajszej uroczystości starosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk przekazała na ręce członków Koła PZN laptop, co było miłym gestem wspierającym działalność organizacji.
Podziękowania i odznaczenia
Prezes noworudzkiego Koła PZN, Wiesław Stelmaszewski, wyraził wdzięczność za zaangażowanie i wsparcie dla lokalnego koła zrzeszającego osoby niewidome.Barbara Lindenał-Bryja, prezes Okręgu Dolnośląskiego Polskiego Związku Niewidomych, wraz z opiekunem Koła Jadwigą Draganiuk i Wiesławem Stelmaszewskim, wręczyła specjalne odznaczenia Polskiego Związku Niewidomych osobom szczególnie zasłużonym.
Złota odznakę otrzymała Halina Pawłowska i Eugeniusz Haras. Srebrna odznakę Paweł Śliwiński i Adam Siemiński. Brązową odznakę Leonard Piotrowicz, Magdalena Jacek oraz Janina Cieńka.
Wręczono również odznaki "Przyjaciel Osób Niewidomych", które otrzymali: Janina Czerniawska, Dorota Wodecka i Andrzej Hujdus.
Całość uroczystości uświetnił występ Renaty Sieńko, który dodał wydarzeniu wyjątkowego charakteru i pozostawił w sercach uczestników niezapomniane wrażenia.
Problemy osób niewidomych i niedowidzących
Na ręce Wiesława Stelmaszewskiego, który funkcję prezesa sprawuje już od 26 lat tego dnia złożono liczne gratulacje i podziękowania za społeczną pracę na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących, życząc mu zdrowia i wytrwałości na następne lata.Jak mówi Wiesław Stelmaszewski mimo wielu trudności, jednak udaje się podnosić jakość życia osób z wadami wzroku.
Ciągle borykamy się z problemami, mówię m.in. o dofinansowaniu dla osób niewidomych i niedowidzących do turnusów rehabilitacyjnych, do sprzętu AGD. Pomagamy naszym członkom w zakupie leków, czy osobom starszym przy zakupie opału
– wyjaśnia Stelmaszewski.
Podkreśla też, że dużym problemem jest dla osób niewidzących i niedowidzących kwestia komunikacji. Przyznaje, że obecnie funkcjonująca w mieście komunikacja miejska znacznie ułatwiła tym osobom życie, niestety to tylko w Nowej Rudzie, a Koło zrzesza członków z Radkowa, Ścinawek, Jugowa, czy Ludwikowic Kłodzkich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.