Nowa Ruda. Jedna z lokatorek budynku przy ul. Kolejowej 3 twierdzi, że ich kamienica jest ciągle pomijana przy decyzjach o remontach w mieście.
Korytarz nie był remontowany od dawna, a te doraźne prace, które wykonali są śmieszne. Wymienili bramę wejściową do budynku, która już praktycznie jest zepsuta, o bramie wyjściowej na korytarz nie wspomnę
– mówi nasza rozmówczyni.
Mieszkanka dodaje: Boje się o bezpieczeństwo moich dzieci, bo korytarz szczególnie na parterze stwarza realne zagrożenie. Niby robili coś, ale to chyba tak, dlatego żeby mnie zbyć i żebym nie była za częstym gościem w NTBS-ie. W remont korytarza na moim piętrze cały czas my wkładamy. Podobnie jest z moim mieszkaniem. Chociaż jakiś czas temu przeprowadziłam remont kapitalny ściany mi pękają, o ścianach zewnętrznych na budynku nie wspominając.
Zarządca się broni
Jak tłumaczy prezes Noworudzkich Usług Komunalnych - Marian Zdunek wszystkie nieruchomości administrowane przez spółkę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego i ustawy o własności lokali są poddawane okresowym kontrolom stanu technicznego. Na podstawie wyników kontroli okresowych są przygotowywane i przekazywane do współwłaścicieli nieruchomości odpowiednie uchwały.Jak informuje Zdunek w budynek Wspólnoty Mieszkaniowej Kolejowa 3 w Nowej Rudzie wymaga remontu kapitalnego. W 2019 r. w nieruchomości została wykonana wymiana biegu schodowego oraz wymiana belki stropowej nad parterem. W roku 2020 dokonano wymiany cieknącego okienka dachowego. W 2021 r. wspólnocie została przedstawiona do zaopiniowania uchwała w sprawie przeprowadzenia remontu nieruchomości oraz uchwała w sprawie doprowadzenia do budynku gazu na cele bytowe. Uchwały te nie zostały przez wspólnotę podjęte.
Prezes przypomina, że w związku z mechanicznym uszkodzeniem przez nieznanych sprawców drzwi wejściowych do budynku, w 2022 r. zostały one wymienione. Na zlecenie wspólnoty została wykonana również awaryjna naprawa rynny z uzupełnieniem brakującego elementu oraz naprawa jednego z kominów.
Kto decyduje o remoncie?
Wszelkie prace w budynkach wspólnot mieszkaniowych wymagają wyrażonej uchwały wspólnoty, zgody współwłaścicieli nieruchomości oraz wyboru źródła finansowania prac. NTBS jako administrator nieruchomości jest wykonawcą woli wspólnoty mieszkaniowej, decyzja o przeprowadzeniu prac remontowych nie leży po stronie spółki
– mówi Marian Zdunek.
Prezes dodaje, że po wyrażeniu przez wspólnotę chęci wykonania remontu we wskazanym przez nią zakresie administrator zajmuje się organizacją kolejnych etapów postępowania – wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, wyboru wykonawcy remontu oraz inspektora nadzoru inwestorskiego, a także zaciągnięcia przez wspólnotę kredytu na sfinansowanie remontu zgodnie z wolą wspólnoty.
Taki schemat postępowania stosuje się we wszystkich nieruchomościach wspólnot mieszkaniowych administrowanych przez NTBS. Zgodnie z nim przeprowadzono już wiele remontów wspólnot co widać we wszystkich dzielnicach miasta.
Kolejowa 3: Potrzebna uchwała wspólnoty
Biorąc pod uwagę informacje zarządcy przeprowadzenie remontu budynku wspólnoty Kolejowa 3 jest możliwy po podjęciu przez współwłaścicieli uchwały w sprawie jego przeprowadzenia oraz sfinansowania prac.Mając na uwadze obecną sytuację finansową wspólnoty w nieruchomości przeprowadzane są jedynie bieżące naprawy i konserwacje, w tym zbijanie luźnych i odparzonych tynków na budynku - mówi Zdunek, dodając jednocześnie, że w najbliższych dniach przeprowadzona zostanie kontrola ich stanu i w przypadku stwierdzenia takiej konieczności zlecone zostanie zostanie przeprowadzenie prac.
Przeczytaj również: 50-latek kradł prąd. Grozi mu do 5 lat więzienia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.