reklama

Nowa Ruda. Nasze osocze nikogo nie ratuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowa Ruda. Nasze osocze nikogo nie ratuje - Zdjęcie główne

Niestety pomimo pandemii pomagamy niechętnie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSzok! Mamy w poważaniu chorych na koronawirusa. Ilu naszych mieszkańców postanowiło pomóc chorym?
reklama

Nowa Ruda. Mówiąc potocznie, szału nie ma. Tylko dwóch mieszkańców Nowej Rudy zdecydowało się do tej pory na oddanie osocza. To bardzo mało. Tymczasem osocze uzyskane z krwi osób wyleczonych z koronawirusa zawiera przeciwciała, które aktywują odpowiedź immunologiczną skierowaną przeciw wirusowi i mają zdolność dezaktywacji tego patogenu. - Immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców mogą zarówno zwiększyć odporność , jak i zmniejszyć nasilenie symptomów infekcji u pacjentów już zakażonych. Jeden wyleczony pacjent może być dawcą osocza dla 1–3 zakażonych - przypomina Natalia Kozdrowiecka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią oraz kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi.

reklama

Jak oddać osocze?

Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut. Krew pobiera się porcjami. Izoluje się z niej osocze, a potem resztę składników krwi – krwinki czerwone, białe i płytki krwi zwraca się do organizmu dawcy. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, to pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza. Ozdrowieniec, który chce oddać osocze może umówić się na jego oddanie dzwoniąc pod nr tel: 74 664 63 46 do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Najpierw zostanie przeprowadzony wstępny wywiad, chętnemu zostanie też wytłumaczony proces oddawania osocza, a na końcu dawca zostanie umówiony na konkretny dzień i godzinę.

Kto może oddać osocze jako ozdrowieniec?

reklama

osoby po zakażeniu SARS-CoV-2 po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji

osoby bez ciąży lub transfuzji w wywiadzie lub osoby po przetoczeniu krwi lub z ciążą w wywiadzie z ujemnym wynikiem badań w kierunku alloprzeciwciał do antygenów HLA

osoby w wieku 18 – 65 lat (o możliwości oddania osocza przez osobę powyżej 60 lat decyduje lekarz)

 

reklama

 

 

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama