reklama

Nowa Ruda. Niższe rachunki za dwa lata?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Nowa Ruda. Niższe rachunki za dwa lata? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJest szansa na to, że mieszkańcy os. Piastowskiego będą płacić mniej za prąd i ciepło. Niestety to perspektywa co najmniej dwóch lat, pod warunkiem, że firma Calor, której kotłownie ogrzewają osiedle w porozumieniu z Czechami wybuduje system kogeneracji, który umożliwi pozyskiwanie prądu z gazu.
reklama

Nowa Ruda. Firma Calor, która ma kotłownie ogrzewające os. Piastowskie nawiązała współpracę z Czechami i zamierza w starej kotłowni wybudować system kogeneracji i w ten sposób uzyskiwać prąd z gazu, a przy okazji ciepło to będziewykorzystywane do ogrzania osiedla.

Nieoficjalnie dowiedziałem się, że jakaś firma czeska była tu i przyglądała się takiej inwestycji. Słyszałem, że na początek robią audyt energetyczny, czyli analizę opłacalności wejścia w taki temat - mówi WiktorMuszyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowej Rudzie.

Zarabialiby na sprzedaży prądu, a przy okazji powstawałoby dodatkowe ciepło, które uzupełniałoby ciepło wytwarzane przez obecne kotły gazowe i teoretycznie to mogłoby dać pozytywny wymiar opłat dla mieszkańców - uważa Muszyński.

Opłaty byłyby niższe, ale jak podkreśla Muszyński wszystko i tak zależałoby od sytuacji na rynku paliw. Gdyby powstał system kogeneracji, na tańsze ciepło mogliby liczyć mieszkańcy os. Piastowskiego, Nowego i ul. Krańcowej.

Myślę, że przyjdzie taki moment, że Calor sam zaproponuje spotkanie i rozmowy w tym temacie
- uważa Muszyński.

Bogusław Rajczyk, doradca firmy Calor potwierdza, że plany budowy systemu kogeneracji są już od dłuższego czasu. Zostały też złożone wnioski do narodowego funduszu o ich wybudowanie. Wszystko po to, aby ludzie mieli tańszy prąd i ciepło. Problem w tym, że na razie wszystko idzie jak po gruzie, bo m.in. pieniędzy na tego typu inwestycje jest mniej niż zakładano i tym samym wyższy jest wkład własny.

System kogeneracyjny to system, który łączy dwa w jednym - produkcję ciepła i energii elektrycznej w tym samym czasie. To powoduje, że oszczędności są większe, bo energia i ciepło są tańsze. Jednak cykl przygotowania się do budowy takich systemów jest długi. Wszystko trzeba zaprojektować i uzyskać pozwolenia.Trwa to od 15 miesięcy do 2 lat.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama