Aktualnie w Nowej Rudzie i gminie Nowa Ruda obowiązuje taryfa zatwierdzona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 1 lutego 2021 r.
Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie Mariusz Małek potwierdza plany podniesienia taryf za wodę i odprowadzanie ścieków przekonując, że obowiązujące dotychczas stawki nie odzwierciedlają wszystkich kosztów funkcjonowania spółki.
Noworudzkie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne prowadzi obecnie wyliczenia i na razie trudno jest prezesowi powiedzieć o ile więcej zapłacimy za wodę.
Wniosek do Wód Polskich złożymy po zakończeniu wyliczeń w których uwzględnione zostaną wszystkie składniki kosztowe. Na jego złożenie mamy 120 dni, a procedowanie wniosku przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie musi się zakończyć do 1 lutego 2025 r.
– wyjaśnia Mariusz Małek.
Pytany przez nas o skalę podwyżek prezes ZWiK nie chce uchylić nawet rąbka tajemnicy. To czy będą to podwyżki drastyczne i za wodę oraz odprowadzanie ścieków zapłacimy więcej o 50, 60 proc. więcej jak to ma miejsce w niektórych gminach w Polsce, czy będą to podwyżki rzędu 20 proc. dowiemy się od Mariusza Małka najprędzej w połowie września.
Jak mówi Małek przyczyną wzrostu cen wody i odprowadzania ścieków są przede wszystkim wzrost cen energii elektrycznej, wysoka inflacja, wzrost cen materiałów i usług oraz wzrostem minimalnego wynagrodzenia.
Mamy nowe środki trwałe, czyli amortyzacja od tych środków a także musimy zapłacić podatek gminom za umieszczone obiekty obce na ich terenie
– zaznacza Małek.
To według prezesa spółki wodno – kanalizacyjnej niebagatelne koszty związane choćby z ukończeniem budowy kanalizacji w Jugowie, której budowa kosztowała ponad 17 mln zł i należy pamiętać, że od tego też ZWiK musi zapłacić podatek. Taryfy za wodę i ścieki przyjęte przez PGW Wody Polskie będą obowiązywać przez kolejne 3 lata.
Nie my ustalamy stawki
O skalę ewentualnych podwyżek stawek za wodę i ścieki zapytaliśmy również burmistrza Nowej Rudy Tomasza Kilińskiego, który krótko odpowiedział, że to nie samorząd ustala te stawki.
Robi to Zakład Wodociągów i Kanalizacji na podstawie analizy i kalkulacji kosztów, które ponosi spółka za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków
– mówi Kiliński.
Zdaniem burmistrza przez ostatnich kilka lat poprzedni rząd próbował w sposób sztuczny ingerować w sprawę tak naprawdę kosztów wody i ścieków. Z tego też powodu przez przynajmniej ostatnie 3 lata nie tylko nasze wodociągi, ale też wiele innych w Polsce są podmiotami ze stratami, które spowodowane zostały blokowaniem możliwości wzrostu cen w stosunku do rosnących kosztów.
Mamy pełną świadomość tego, że przede wszystkim rosły koszty płac i rosły koszty energii elektrycznej i to są dwa elementy, które w sposób ewidentny mają wpływ na wzrost ceny
– tłumaczy Tomasz Kiliński.
Burmistrz zapewnia, że nie wie o ile wzrosną stawki za wodę i ściek, ale ma nadzieję, że nie więcej niż 20 proc.
Nie tylko w gminach noworudzkich
Warto wspomnieć, że nowe taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków oprócz Gminy Miejskiej Nowa Ruda, Gminy Wiejskiej Nowa Ruda obowiązywać będą również w Gminie Miejsko -Wiejskiej Bardo, Gminie Miejsko - Wiejskiej Kamieniec Ząbkowicki a także w Gorzuchowie i Święcku (gmina Kłodzko) obsługiwanym przez noworudzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji.Decyzję w rękach rad gmin?
W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad ustawą, która przywróci prawo do ustalania cen wody samorządom oprócz tego jest propozycja by pierwszy 1m3 wody pitnej był darmowy, drugi i trzeci metr sześcienny był tańszy, a już za czwarty i kolejne metry wody zapłacilibyśmy więcej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.