Reklama

Nowa Ruda. Od 1 kwietnia zapłacimy więcej za śmieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Nowa Ruda. Od 1 kwietnia zapłacimy więcej za śmieci - Zdjęcie główne

Nowa Ruda: Podwyżka nie wydaje się duża, ale dla miasta będzie to ogromne odciążenie budżetu. | foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przypominamy! Od 1 kwietnia za śmieci zamiast 35 zł płacić będziemy 38 zł miesięcznie od osoby. To efekty styczniowej uchwały Rady Miejskiej w Nowej Rudzie.

Nowa Ruda. W styczniu radni zdecydowali o podwyżce. Od 1 kwietnia stawka za wywóz i zagospodarowanie odpadami wzrasta o 3 zł. Tym samym przeciętny Kowalski płacił będzie 38 zł za osobę miesięcznie, co przy czteroosobowej rodzinie daje 152 zł miesięcznie i 1824 zł rocznie. 

Zaznaczyć należy, że nadal obowiązywać będą zniżki 50% z tytułu posiadania karty dużej rodziny - 19 zł za osobę i 10% za posiadanie kompostownika - 34,2 zł.

Nie wszyscy radni byli za

Przeciwko wprowadzeniu podwyżki za odbiór i segregowanie odpadami było troje radnych z Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej w Nowej Rudzie. 

O konieczności wprowadzenia podwyżki przekonuje z kolei Piotr Wróbel, przewodniczący Komisji Gospodarczo Budżetowej Rady Miejskiej w Nowej Rudzie. Jak wyjaśnia z analizy wpływów i wydatków wynika, że w dalszym ciągu system odbioru odpadów w Nowej Rudzie się nie bilansuje, tylko w 2021 roku do systemu dopłacono ok. 1 mln zł. Nowy przetarg na 2022 r. pokazał, że ceny usług związanych z odbiorem odpadów dalej rosną.

Na koszt usługi wpływ ma opłata środowiskowa tzw. „marszałkowska”, która została podniesiona w ostatnich pięciu latach o ponad 1200% z poziomu 24,50 zł do poziomu 301,84 zł za tonę odpadów, koszt zakupu energii i paliwa oraz koszty utrzymania pracowników.

Nie wszyscy płacą za śmieci

Dodatkowo wpływ na wysokość stawki ma częstotliwość wywozu oraz odbieranie bezpośrednio z gospodarstw domowych odpadów wielkogabarytowych czy problemowych. Dalej występuje duża rozbieżność pomiędzy zadeklarowaną przez właścicieli nieruchomości ilością osób zgłoszonych do systemu a liczbą osób zameldowanych. Na koniec 2021 r. liczba osób zameldowanych wyniosła 20,5 tys. a zamieszkałych, czyli płacących za odbiór odpadów 16,5 tys. Różnica jest dość duża.

W przeliczeniu na jedną osobę produkujemy rocznie o ok. 200 kg odpadów więcej niż wynosi średnia w Polsce. Najprawdopodobniej deklarowana liczba mieszkańców w deklaracjach nie pokrywa się z prawdziwą liczbą mieszkańców produkujących śmieci.

Od 2021 r. trwają szczegółowe kontrole złożonych przez mieszkańców deklaracji, a pierwsze efekty już widać, do systemu dopisano dodatkowe 558 osób. Nową stawkę w wysokości 38 złotych od osoby obliczono na podstawie szacowanych kosztów jakie Nowa Ruda poniesie w 2022 r.

Wzrost stawki o 3 złote pozwoli na ograniczenie deficytu, o jakieś 430 tys. zł, ale i tak będziemy do sytemu dopłacać. Przypominam, że otrzymane środki od mieszkańców w całości są przeznaczone na transport i zagospodarowanie odpadów, likwidację „dzikich wysypisk” i działania ściśle związane z utylizacją odpadów, gmina nie zarabia na odpadach - mówi radny Wróbel.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy