Reklama

Nowa Ruda. Od 3 lat starają się o specjalny fundusz na poprawę jakości powietrza w mieście

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Nowa Ruda. Od 3 lat starają się o specjalny fundusz na poprawę jakości powietrza w mieście - Zdjęcie główne

foto Archiwum Redakcji

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szczególnie w okresie grzewczym w dni bezwietrzne w Nowej Rudzie nie ma czym oddychać. Miasto jest liderem w rankingu na najgorsze powietrze w Polsce. Czy władze nie mogą wystąpić do rządu o specjalne środki by z tym walczyć?

Nowa Ruda pod względem zanieczyszczenia powietrza zajmuje pierwsze miejsce w Polsce, a jak mówią działacze Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zajmuje niechlubne miejsce w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Winne temu jest nie tylko położenie miasta, ale również bardzo duża ilość kopciuchów szczególnie w mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej stanowiąca własność miasta.

Czy władze Nowej Rudy w dobrze rozumianym interesie mieszkańców nie powinny korzystając z uprzejmości naszych parlamentarzystów, działaczy różnego rodzaju organizacji, czy wreszcie naukowców wystąpić do rządu o specjalny fundusz mający na celu zwalczanie smogu?

Miasto występowało do rządu o specjalny fundusz. Prowadziłem takie rozmowy i były deklaracje ze strony pana wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski i pana prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i od 3 lat te rozmowy nie dają żadnego efektu
– twierdzi burmistrz Nowej Rudy.

Burmistrz dodaje, że udostępnia się nam programy pn. Ciepłe mieszkanie, Czyste powietrze, które nie są programami atrakcyjnymi, i nie są programami kompleksowymi.

Powtórzę to po raz kolejny nie można z nich realizować zadań w substancji komunalnej, co jest ogromnym problemem dla samorządów w Polsce.  Tam, gdzie te problemy występują, tam gdzie jest nieodzowna konieczność źródeł ciepła, to niestety własność komunalna jest w tych programach pominięta
– dodajeTomasz Kiliński. 

Kiliński przypomina, że od lat apelują o to i wielkie zdziwienie się pojawia, ze są budynki wielorodzinne, które przecież mają różną strukturę własnościową: Mam wrażenie, że albo ktoś nie chce tego zrobić, albo ktoś nie rozumie czym jest wspólnota mieszkaniowa – podsumowuje. 

Prawdopodobnie ze środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będzie można realizować zadania związane z wymianą źródeł ciepła, czy termomodernizacją budynków komunalnych, ale czy tak będzie pokaże czas. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy