Nowa Ruda. Łącznie w 2022 r. stan osobowy garnizonu dolnośląskiego powiększył się o 384 funkcjonariuszy, a podczas ostatniego grudniowego naboru o 79 policjantów, w tym 28 kobiet. Wszyscy po ukończeniu kursu podstawowego trafią do swoich jednostek macierzystych.
Z grupy 79 nowych policjantów, 6 osób trafi do Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.
Pełna obsada w noworudzkim komisariacie
Jak obecnie przedstawia się sytuacja kadrowa w Komisariacie Policji w Nowej Rudzie? Jak mówi komendant komisariatu Arkadiusz Michalski nie ma wolnych wakatów.
Obecnie w Komisariacie Policji w Nowej Rudzie we wszystkich pionach wraz z posterunkiem w Radkowie służbę pełni 67 policjantów. W tym roku na emeryturę planuje odejść 4 funkcjonariuszy
– informuje Michalski.
Mają czym jeździć
Według Arkadiusza Michalskiego, jeżeli chodzi o pojazdy komisariat obecnie jest na bardzo dobrym poziomie. Policjanci z naszego komisariatu mają do dyspozycji: najnowszy nabytek, czyli nieoznakowany radiowóz kia sportage, dwie hybrydowe toyoty corolle, dwie skody yeti, dwa nissany pathfinder i hyundaiem i30.
Policjantów jest za mało
Jak wspomina poprzedni komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, dziś już emeryt, Andrzej Czerniatowicz, kiedy rozpoczynał pracę w policji w 1990 r. komisariat w Nowej Rudzie był Komendą Rejonową Policji to z tego co pamięta pracowało tu ok. 112 policjantów, łącznie z podległym wtedy pod Nową Rudę komisariatem w Głuszycy.
Liczba etatów była u nas sukcesywnie zmieniana i okrajana. Kiedy obejmowałem stanowisko komendanta komisariatu mieliśmy już tylko 77 etatów
– mówi Andrzej Czerniatowicz.
Innymi słowy można powiedzieć, że od 1990 r. dochodzi do okrojenia etatów w Komisariacie Policji w Nowej Rudzie. Nie było takiego przypadku by liczbę etatów zwiększono, a wręcz przeciwnie zmniejszano je. Dotyczy to zarówno funkcjonariuszy policji jak i pracowników cywilnych.
Przeczytaj: Za co zapłacimy więcej w 2023 roku?
Areszt z obsadą
O chichocie losu mówi Czerniatowicz wspominając uruchomione przed kilku lat Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych – areszt.
Istotą ponownego uruchomienia aresztu był fakt, że policjanci z Nowej Rudy musieli zatrzymanych dowozić do Kłodzka. Wcześniej zatrzymanego trzeba było zawieźć na badania, odstać swoje w kolejce i wtedy taki wyjazd patrolu trwał 4 – 5 godzin. W tym samym czasie wiadomo było, że policjantów nie było na ulicy. Tu dochodzimy do sedna sprawy, areszt uruchomiono, żeby więcej policjantów patrolowało nasze ulice zwłaszcza w godzinach nocnych
– wyjaśnia Czerniatowicz.
Areszt owszem został reaktywowany, ale stał się aresztem między powiatowym i policjanci z Nowej Rudy pełnią służbę w tym areszcie i dalej ich nie ma na drogach, a wręcz przeciwnie ten areszt zdaniem Czerniatowicza spowodował, że mniej policjantów patroluje ulice.
Czerniatowicz dodaje: Uważam, że dzisiejsza ilość policjantów jest stanowczo za mała na ten teren. Przypomnę, że jest to największy region dużym powiecie kłodzkim i zabezpieczenie tego obszaru w sposób należyty wymaga naprawdę większych sił i środków niż tymi którymi obecnie dysponuje komisariat.
Brak pieszych patroli
Były komendant pamięta, kiedy na służbie nocnej w Nowej Rudzie były dwa patrole zmotoryzowane na terenie Nowej Rudy, jeden patrol zmotoryzowany na terenie Radkowa i jeden patrol zmotoryzowany w rejonie gminy Nowa Ruda, a oprócz tego służbę pełniło dwóch funkcjonariuszy z psami tropiącymi.Często spotykamy się z opiniami mieszkańców, że kiedyś to policjanci chodzili po mieście, a teraz to tylko się wożą radiowozami. Andrzej Czerniatowicz tłumaczy, że obecnie nie ma innego wyjścia, bo jak policjanci mają się przemieścić z Tłumaczowa do Czerwieńczyc, albo z Czerwieńczyc do Bartnicy to tego pieszo nie są w stanie zrobić, a interwencji jest czasami bardzo dużo.
Przeczytaj również: Marta Gawrońska zaginęła 18 lat temu. Jeśli żyje, dzisiaj ma 41 lat
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.