Reklama

Czy w Nowej Rudzie jest za mało policjantów?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KWP Wrocław

Czy w Nowej Rudzie jest za mało policjantów? - Zdjęcie główne

Czy w Nowej Rudzie jest za mało policjantów? | foto KWP Wrocław

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzień przed świętem Trzech Króli szeregi dolnośląskiej policji zasiliło 79 policjantek i policjantów. 6 z nich zasili Komendę Powiatową Policji w Kłodzku. Żaden z nich nie trafi do komisariatu w Nowej Rudzie. Dlaczego?

Nowa Ruda. Łącznie w 2022 r. stan osobowy garnizonu dolnośląskiego powiększył się o 384 funkcjonariuszy, a podczas ostatniego grudniowego naboru o 79 policjantów, w tym 28 kobiet. Wszyscy po ukończeniu kursu podstawowego trafią do swoich jednostek macierzystych. 

Z grupy 79 nowych policjantów, 6 osób trafi do Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. 

Pełna obsada w noworudzkim komisariacie

Jak obecnie przedstawia się sytuacja kadrowa w Komisariacie Policji w Nowej Rudzie? Jak mówi komendant komisariatu Arkadiusz Michalski nie ma wolnych wakatów. 

Obecnie w Komisariacie Policji w Nowej Rudzie we wszystkich pionach wraz z posterunkiem w Radkowie służbę pełni 67 policjantów. W tym roku na emeryturę planuje odejść 4 funkcjonariuszy
– informuje Michalski. 

Mają czym jeździć

Według Arkadiusza Michalskiego, jeżeli chodzi o pojazdy komisariat obecnie jest na bardzo dobrym poziomie. Policjanci z naszego komisariatu mają do dyspozycji: najnowszy nabytek, czyli nieoznakowany radiowóz kia sportage, dwie hybrydowe toyoty corolle, dwie skody yeti, dwa nissany pathfinder i hyundaiem i30. 

Policjantów jest za mało

Jak wspomina poprzedni komendant Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, dziś już emeryt, Andrzej Czerniatowicz, kiedy rozpoczynał pracę w policji w 1990 r. komisariat w Nowej Rudzie był Komendą Rejonową Policji to z tego co pamięta pracowało tu ok. 112 policjantów, łącznie z podległym wtedy pod Nową Rudę komisariatem w Głuszycy.

Liczba etatów była u nas sukcesywnie zmieniana i okrajana. Kiedy obejmowałem stanowisko komendanta komisariatu mieliśmy już tylko 77 etatów
– mówi Andrzej Czerniatowicz. 

Innymi słowy można powiedzieć, że od 1990 r. dochodzi do okrojenia etatów w Komisariacie Policji w Nowej Rudzie. Nie było takiego przypadku by liczbę etatów zwiększono, a wręcz przeciwnie zmniejszano je. Dotyczy to zarówno funkcjonariuszy policji jak i pracowników cywilnych. 

Areszt z obsadą

O chichocie losu mówi Czerniatowicz wspominając uruchomione przed kilku lat Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych – areszt.

Istotą ponownego uruchomienia aresztu był fakt, że policjanci z Nowej Rudy musieli zatrzymanych dowozić do Kłodzka. Wcześniej zatrzymanego trzeba było zawieźć na badania, odstać swoje w kolejce i wtedy taki wyjazd patrolu trwał 4 – 5 godzin. W tym samym czasie wiadomo było, że policjantów nie było na ulicy. Tu dochodzimy do sedna sprawy, areszt uruchomiono, żeby więcej policjantów patrolowało nasze ulice zwłaszcza w godzinach nocnych
– wyjaśnia Czerniatowicz. 

Areszt owszem został reaktywowany, ale stał się aresztem między powiatowym i policjanci z Nowej Rudy pełnią służbę w tym areszcie i dalej ich nie ma na drogach, a wręcz przeciwnie ten areszt zdaniem Czerniatowicza spowodował, że mniej policjantów patroluje ulice. 

Czerniatowicz dodaje: Uważam, że dzisiejsza ilość policjantów jest stanowczo za mała na ten teren. Przypomnę, że jest to największy region dużym powiecie kłodzkim i zabezpieczenie tego obszaru w sposób należyty wymaga naprawdę większych sił i środków niż tymi którymi obecnie dysponuje komisariat.

Brak pieszych patroli

Były komendant pamięta, kiedy na służbie nocnej w Nowej Rudzie były dwa patrole zmotoryzowane na terenie Nowej Rudy, jeden patrol zmotoryzowany na terenie Radkowa i jeden patrol zmotoryzowany w rejonie gminy Nowa Ruda, a oprócz tego służbę pełniło dwóch funkcjonariuszy z psami tropiącymi. 

Często spotykamy się z opiniami mieszkańców, że kiedyś to policjanci chodzili po mieście, a teraz to tylko się wożą radiowozami. Andrzej Czerniatowicz tłumaczy, że obecnie nie ma innego wyjścia, bo jak policjanci mają się przemieścić z Tłumaczowa do Czerwieńczyc, albo z Czerwieńczyc do Bartnicy to tego pieszo nie są w stanie zrobić, a interwencji jest czasami bardzo dużo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy