Reklama

Nowa Ruda. Piotr Górnicki: Epitety w naszą stronę są nieusprawiedliwione

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nieroby, pieski burmistrza albo zlikwidować ich a pieniądze dać na dodatkowe etaty w policji. To te cenzuralne opinie jakie usłyszeliśmy po informacji o tym, że strażnicy miejscy w Nowej Rudzie otrzymali nowy samochód. O pracy strażników rozmawiamy z zastępcą komendanta Straży Miejskiej w Nowej Rudzie Piotrem Górnickim.

Czy Pana zdaniem Straż Miejska jest w Nowej Rudzie potrzebna?

Oczywiście, że tak. Moim zdaniem rzucanie na nas różnych epitetów jest nieusprawiedliwione. My zajmujemy się praktycznie sprawami związanymi z porządkiem, natomiast zadaniem policji jest zapewnienie w mieście bezpieczeństwa.

Przypomnijmy krótko jaka jest historia Straży Miejskiej w Nowej Rudzie i w jakich strukturach straż funkcjonuje.

Straże miejskie i gminne w Polsce zaczęły powstawać na mocy ustawy o policji 30 lat temu, czyli w 1991 roku. Wówczas w ustawie o policji znalazł się „artykuł a4”, który umożliwił samorządom miejskim i gminnym powoływanie formacji zwanych strażami miejskimi lub gminnymi.

Na samym początku to był taki suchy przepis, z którego praktycznie nic nie wynikało oprócz tego, że ta formacja ma być umundurowana, ma być opłacana przez samorządy, czyli miasta lub gminy, na terenie których będzie funkcjonować. Jej zadaniem było wspomaganie policji, ma ona służyć do wykonywania zadań administracyjno-porządkowych.

Nasza jednostka jest jednym z wydziałów Urzędu Miasta, działalność rozpoczęła w 1991 r. Od początku przez prawie 30 lat komendantem straży miejskiej był pan Piotr Kwiecień. 

Jak na co dzień wygląda praca strażnika miejskiego w Nowej Rudzie?

Pierwsza i druga zmiana to są patrole piesze i patrol zmotoryzowany podczas których zajmujemy się m.in. kontrolą ruchu drogowego, bezpieczeństwem dzieci w drodze do szkoły w Centrum, Drogosławiu i w Słupcu i ogólnie zajmujemy się porządkiem w mieście.

Zakres naszych obowiązków jest bardzo szeroki, jeśli chodzi o nasze uprawnienia. Od wykroczeń związanych ze spalaniem termicznym odpadów przez ruch drogowy, interwencje związane z osobami będącymi pod wpływem alkoholu po zajmowanie się zwierzętami, które przekazujemy współpracującemu z nami weterynarzowi. Prowadzimy też w szkołach czy przedszkolach profilaktyczne pogadanki dotyczące bezpieczeństwa. 

Są głosy, że Straż Miejska w Nowej Rudzie powinna pełnić służbę również w nocy. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

My pełnimy służbę w nocy. Codziennie na każdej zmianie jest operator na monitoringu, a w piątki lub soboty co jakiś czas w nocy są patrole zmotoryzowane. Nie jest to każdy weekend ze względu na braki kadrowe.

Nie mogę obstawić pełnej obsady sobotnio - niedzielnej żebyśmy w nocy pracowali, bo np. za niedzielę muszę oddać strażnikowi dzień wolny. Musi być przerwa pomiędzy służbami i ciężko jest przy obecnej liczbie strażników to zorganizować.

Ilu w Nowej Rudzie jest strażników miejskich?

Jest nas 11 strażników i strażniczek oraz jedna osoba cywilna na monitoringu. 

Z czego wynika obecna ilość strażników miejskich? Brak chętnych czy miasto nie ma pieniędzy na większą ich ilość?

Wydaje mi się, że miasto nie ma na to środków. Niedawno mieliśmy wakat na 11 strażnika pan burmistrz to uzupełnił i na więcej strażników chyba nie możemy liczyć.

Pana zdaniem, żeby w pełni zabezpieczyć miasto, ilu Was powinno być?

Moim zdaniem przynajmniej 20 strażników, żeby w pełni obsłużyć miasto i zapewnić nocne zmiany.

W planach jest przeniesienie was do nowej siedziby przy ul. Boh. Getta do budynku po spółce wodnej. Czy w tym temacie podjęto jakieś działania?

Z tego co mi wiadomo zrealizowany jest już projekt i teraz szukane są środki na realizację zadania. 

Służy pan w straży miejskiej już 27 rok, co w tym czasie utkwiło Panu najbardziej w pamięci?

Trudne pytanie. Różnego rodzaju zdarzeń i interwencji przez lata pracy było tyle, że tak nagle trudno wybrać jakieś pojedyncze zdarzenie. Trud ciężkiej pracy i kontakt z mieszkańcami, którzy nie zawsze są nam przychylni. Chociaż muszę przyznać, że obecnie bardzo się to zmienia na plus. Teraz jest dużo lepiej pod tym kątem niż w latach poprzednich. 

Zmieniając nico temat. Czy Pana zdaniem piesze patrole policji powinny wrócić na ulice Nowej Rudy?

Powiem szczerze ciężko mi się wypowiadać na ten temat. Kiedyś było bardzo dużo mieszanych patroli, czyli policjant i strażnik miejski. W tej chwili tego nie ma, ale jeżeli pojawiliby się policjanci w pieszych patrolach na pewno byłaby to bardzo dobra sprawa. 

Ale współpracujecie z policją? Na czym ta współpraca polega?

Współpracujemy szczególnie przy zabezpieczeniu wszelkiego rodzaju imprez masowych, ale też czasami zdarzają się wspólne służby.

Zobacz również: Straż Miejska z nowym autem

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy