Powódź 2024. Jak mówi kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie Marta Politewicz sprawa jest rozwojowa, wnioski sukcesywnie wpływają.
W większości wnioski składają mieszkańcy dzielnicy Drogosław, w Nowej Rudzie są to pojedyncze przypadki. Skoncentrowanie tych wniosków wynika z położenia budynków mieszkalnych, które znajdowały się bardzo blisko rzeki
– wyjaśnia Politewicz.
Zasiłek powodziowy i pomoc doraźna
Marta Politewicz tłumaczy, że przypadku zasiłku powodziowego osoby poszkodowane składają oświadczenie pod odpowiedzialnością karną jakie poniosły szkody. Pracownik socjalny może ewentualnie zweryfikować pomoc w przypadku jakiś wątpliwości, czy takie szkody zostały poniesione przez wnioskodawcę po wypłacie zasiłku.
Jednak co do zasady jest to wniosek, co do którego nie przeprowadza się wywiadu środowiskowego, bazujemy głównie na oświadczeniu
– mówi.
Szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie zaznacza, że inaczej jest w przypadku pomocy doraźnej do kwoty 8 tys. zł po złożeniu wniosku o tą formę pomocy pracownik socjalny z noworudzkiego ośrodka udaje się do miejsca zamieszkania wnioskodawcy i razem z nim te szkody są szacowane.
Zasiłek powodziowy w wysokości maksymalnie 2 tys. zł
Pomoc ta jest przeznaczona dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, które poniosły szkodę w wyniku powodzi, w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.