reklama

Nowa Ruda. Prezes NUK: Wielu mieszkańcom nie w głowie zaglądać do harmonogramów [wywiad]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Nowa Ruda. Prezes NUK: Wielu mieszkańcom nie w głowie zaglądać do harmonogramów [wywiad] - Zdjęcie główne

foto Redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościŚmieci są i będą bolączką zdecydowanej większości gmin w Polsce. Czy w Nowej Rudzie sytuacja z tym związana się unormowała pytamy prezesa Noworudzkich Usług Komunalnych – Grzegorza Kuzaka.
reklama

Panie Prezesie, coraz mniej skarg na spółkę dotyczących odbioru śmieci, czy sytuacja się unormowała?

Zbieramy odpady, które są wystawiane przez mieszkańców w odpowiednim czasie. Po to są przygotowane harmonogramy odbioru, żebyśmy w odpowiednie dni mogli te śmieci odebrać.

To jest problem, bo to, że przy, czy obok niektórych budynków są nagromadzone odpady i w niektórych przypadkach są nierozróżniane przez mieszkańców, którym się wydaje, że my powinniśmy zabierać wszystko. Tak nie jest tak, każda frakcja jest zabierana zgodnie z harmonogramem, osobno odbieramy: szkło, plastik, papier itd. 

Z czym się wiąże ten problem?

Mieszkańcy muszą zrozumieć, że my te odpady wieziemy do odpowiednich instalacji i nie możemy ich mieszać, bo one są później przetwarzane. Owszem bierzemy mieszane odpady raz w tygodniu, na przykład na osiedlach, częściej zabieramy odpady zbierane selektywnie i tak jak już powiedziałem w odpowiednim dniu tygodnia.

Jeszcze gdzieniegdzie widać śmieci obok pojemników czy wiat.

To, że mieszkańcy wywalają śmieci jak im pasuje i mogę się założyć, że w ogóle nie patrzą na harmonogram to inna rzecz. Tak robią głównie mieszkańcy dużych budynków wielorodzinnych którzy jak przypuszczam tego „kalendarza odbioru” nawet na oczy nie widzieli. Może te starsze osoby wiedzą, bo obserwują, że np. w czwartek zabierają szkło.

Panie Prezesie, ale są osoby, które pracują i nie w głowie im obserwować, kiedy inaczej w jakie dni odbieracie jakie frakcje.

Po to są harmonogramy, które wydaje mi się trafiły do każdego z mieszkańców. Nie mówię, że powinni się nauczyć go na pamięć, ale zawsze warto go mieć pod ręką.

Staram się to wszystko zrozumieć, ale proszę też postawić się na miejscu właścicieli bądź najemców 30 metrowych mieszkań, którzy w swoich lokalach muszą znaleźć miejsce na kilka worków, w których przetrzymują odpowiednią frakcje śmieci.

Nie, ja nie mówię o takich zbiorówkach, bo jeżeli jest wspólnota, to ta musi się zaopatrzyć w odpowiednią ilość pojemników, bo nie ma prawa, żeby coś zalegało. Nie ma też prawa, żeby ktoś wyciągnął nie wiem na przykład stare łóżko i wyrzucił je nie zgodnie z terminarzem, bo to jest niewłaściwe zachowanie. 

Przecież, to można sprawdzić, ustalić, kto wielkogabaryt wyrzucił...

Wydaje mi się, że straż miejska powinna częściej chodzić, sprawdzać i ewentualnie ustalać, kto takie rzeczy wyrzuca. Jednak, to sami mieszkańcy miasta powinni pamiętać, że jeżeli w harmonogramie odbioru odpadów nie ma w najbliższych dniach odbioru odpadów odbioru wielkogabarytów, to zawsze mogą je zawieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Przypomnę, punkt znajduje się przy ulicy Niepodległości 45C i tam od poniedziałku do piątku można w godzinach 7:00 – 16:00, a w soboty od 8:00 do 13:00 można przywieźć i zostawić bezpłatnie posegregowane, powtarzam, żeby się utrwaliło posegregowane odpady. Zdarza się bowiem, że ktoś przywozi zmieszane odpady i odchodzi oburzony, że ich nie przyjęliśmy, a my ich po prostu nie możemy odebrać.

Panie Prezesie, mieszkańcy Gminy Wiejskiej Nowa Ruda nadal mogą przywozić i bezpłatnie zostawiać odpady na naszym PSZOK – u?

Oczywiście. Jest podpisane porozumienie między gminami i póki co to jest wspólny PSZOK dla miasta i gminy.

Jak wygląda sytuacja z oponami. Czy przywiozę je do punktu i bezpłatnie mogę je zostawić?

Tak, z tym nie ma żadnych problemów. 

Teraz kwestia worków na śmieci. Powinny być odpowiednie do danych frakcji odpadów i teraz, kto powinien zadbać o ich darmowe dostarczenie do mieszkańca?

W regulaminie czystości i utrzymania porządku w gminie wyraźnie jest napisane, że wydawany jest worek za worek, czyli oddaje dwa worki, to zostawiamy dwa worki. 

Owszem, to być może zdaje egzamin przy domach jednorodzinnych, ale przy zabudowie szeregowej na przykład ulica Fredry czy Piastów.

Wspólnoty najczęściej mają duże pojemniki, bo wiadomo, że w takich jest najłatwiej gromadzić śmieci. Worki są głównie dla odbiorców indywidualnych. Wiadomo, jak jest wspólnota mieszkańcy potrzebują więcej i dlatego tam podstawiane są pojemniki 1100l i więcej i nie powinno być problemów. Wiem, że ulica Piastów jest dla nas dość ciężką ulicą, bo wiadomo, że trzeba chodzić po bramach i tak dalej.

Przy okazji, jakiś czas temu noworudzcy radni mówili o wycofaniu z terenu miasta tak zwanych kontenerów. 

Kontenery są systematycznie wycofywane, jednak są dalej w użyciu. Są wykorzystywane np. do gruzu, bo można więcej przewieźć, ale są tez wspólnoty, które chcą tego typu pojemników, a oprócz tego chcą też pojemniki do segregacji odpadów. 

Wydaje mi się, że ustalono termin, do którego te jak Pan nazwał kontenery mają zniknąć z terenu miasta.

One faktycznie może nie są estetyczne i mogą psuć wizerunek na przykład podwórka, ale są praktyczne. Wiem jest wiele miejsc nie przygotowanych pod kontenery, bo stoją gdzieś w błocie i korodują, a powinny pod to być przygotowane właściwe miejsca. To, że one są duże i zajmują więcej miejsca, to jak wspomniałem decyzja wspólnot.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama