Reklama

Nowa Ruda. Tylko 5 mln zł na wymianę kopciuchów. Nie za mało?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Nowa Ruda. Tylko 5 mln zł na wymianę kopciuchów. Nie za mało? - Zdjęcie główne

Władze Nowej Rudy wystąpiły o przyznanie dofinansowania w kwocie tylko 5 mln zł | foto Archiwum Redakcji

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa Ruda, jeden z ogólnopolskich liderów, jeżeli chodzi o zanieczyszczenia powietrza pozyskała z programy „Ciepłe Mieszkanie” tylko 5 mln zł. Dlaczego tak mało, gdy potrzeby są zdecydowanie większe?

Nowa Ruda pozyskała w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie" dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Dla kogo dofinansowanie?

Odbiorcą końcowym dofinansowania jest osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym znajdującym się na terenie Gminy Miejskiej Nowa Ruda.

Tylko 5 milionów złotych

Kilkanaście tygodni temu głośno było o tym, że Nowa Ruda zajęła pierwsze miejsce za 2021 r., jeżeli chodzi o wszystkie trzy kategorie: najwyższe stężenie pyłów PM10, najwyższe stężenie rakotwórczego benzoapirenu oraz największa liczba smogowych dni - 96. Raport opublikował Polski Alarm Smogowy.

Z tego wynika, że potrzebne są nam pilnie pieniądze na działania związane z wymianą starych nieefektywnych źródeł ciepła oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w lokalach mieszkalnych. Tymczasem władze Nowej Rudy wystąpiły o przyznanie dofinansowania w kwocie tylko 5 mln zł. To rzeczywiście niezbyt wiele patrząc na inne często mniejsze gminy, które dostały z programu większe pieniądze. 

Myślę, że to jest dopiero początek programu i będzie on kontynuowany. Otrzymamy 5 mln zł na realizację przede wszystkim wymianę źródeł ciepła, ponieważ w budynkach wielorodzinnych jest to nasz główny cel, ale tylko dla właścicieli lokali
– wyjaśnia burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński. 

Burmistrz dodaje: Czyli beneficjantami tych środków, które będziemy dystrybuować będą mieszkańcy, którzy podejmą decyzję o wymianie źródeł ciepła w budynku wielorodzinnym. Miasto w lokalach komunalnych nie może korzystać z tych pieniędzy i to jest największa woda kolejnego programu rządowego w którym nie można tego wykorzystać w lokalach komunalnych.

Kiliński zaznacza, że samorządy apelują od początku programu „Czyste powietrze” i teraz „Ciepłe mieszkanie” żeby uwzględnić również lokale komunalne. 

Dlaczego tylko 5 mln zł?

Tomasz Kiliński twierdzi, że obserwuje sytuację, w której niepewność powoduje ostrożność noworudzian w podejściu do wymiany źródeł ciepła.

Mam nadzieję, że te 5 mln zł uda się wykorzystać, a to tak naprawdę zależy od mieszkańców i mówiłem to wielokrotnie, ale powtórzę jeszcze raz, że jakość powietrza zależy od nas wszystkich
– reasumuje burmistrz Nowej Rudy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy