Reklama

Nowa Ruda. W areszcie coraz więcej zatrzymanych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Nowa Ruda. W areszcie coraz więcej zatrzymanych - Zdjęcie główne

Nowa Ruda: Jakie są główne przyczyny zatrzymań? | foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W 9 celach aresztu przy Komisariacie Policji w Nowej Rudzie w 2021 r. przebywało ogółem 2009 osób, to prawie 500 osób niż rok wcześniej. Najwięcej z nich to osoby doprowadzone do wytrzeźwienia.

Nowa Ruda. Przypomnijmy, że decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu pomieszczenia dla osób zatrzymanych, tzw. areszt lub dołek, funkcjonują jako PdOZ regionalny dla trzech powiatów: kłodzkiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego.

W areszcie jest 9 cel, 8 jest dwuosobowych i jedna cela pojedyncza, co daje w sumie 17 miejsc. W 2021 roku w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych Komisariatu Policji w Nowej Rudzie przebywało ogółem 2009 osób, w 2020 roku było to 1511 osób.

Jak mówi Wojciech Zaręba, zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, to nie jest tak, że codziennie areszt jest pełny. Przeważnie w danym czasie przebywa tam 4-5 osób, ale nie ma reguły bywają też dni, że w pomieszczeniach przebywa i 12 osób. 

Muszą zapłacić 170 złotych, dostają tylko napój

Osoby doprowadzone do wytrzeźwienia za pobyt w areszcie muszą zapłacić 170 zł. Przy czym nie przysługuje im wyżywienie, a jedynie napój.

Wyżywienie zapewnione mają tylko osoby procesowo, ci doprowadzania do wytrzeźwienia zapewnione mają tylko picie
– wyjaśnia Zaręba. 

W niezbyt ciekawej sytuacji są osoby doprowadzone do wytrzeźwienia z najdalszych zakątków powiatu ząbkowickiego czy dzierżoniowskiego, które po wyjściu z aresztu nie mają przy sobie pieniędzy, ani telefonu. Policjant zapewnia, że w takich przypadkach mogą zadzwonić z komisariatu do najbliższych żeby po nich przyjechać i na tym zadanie noworudzkich policjantów się kończy. Przypomina, że w dni robocze osoby takie mogą zgłosić się po pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie, gorzej jest w weekendy i święta. 

Główne przyczyny zatrzymań: 

  • podejrzewani o popełnienie przestępstwa w 2021 r. - 693 osób, w 2020 r. - 513 osób,
  • na polecenie sądu lub prokuratora w 2021 - 311 osób, w 2020 r. - 156 osób,
  • zatrzymanie prewencyjne w 2021 r. - 32 osoby, w 2020 r. - 15 osób,
  • doprowadzeni do wytrzeźwienia w 2021 r. - 948 osób, w 2020 r. -757 osób, w tym kobiet w 2021 r. – 122 osoby, w 2020 r. - 67 osób,
  • w związku z popełnieniem wykroczenia w 2021 r. - 24 osoby, w 2020 r. - 6 osób. 

Przeczytaj również: Nadleśnictwo Jugów. Wilki w naszych lasach. Ile ich jest?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy