Reklama

Nowa Ruda. Większa kasa dla burmistrza i radnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowa Ruda. Większa kasa dla burmistrza i radnych - Zdjęcie główne

Wyższa pensja będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 sierpnia 2021 roku, czyli burmistrz otrzyma wyrównanie.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ile będzie zarabiał burmistrz Nowej Rudy?

Nowa Ruda. Na sesji Rady Miejskiej Nowa Ruda radni rozmawiali o projekcie uchwały przewidującej podwyżkę dla burmistrza Tomasza Kilińskiego. Wyższe diety w listopadzie otrzymali też noworudzcy radni. Na razie nic nie wiadomo o podwyżce dla Adrianny Mierzejewskiej, wójta gminy Nowa Ruda i Jana Bednarczyka, burmistrza Radkowa. 

Zielone światło do podniesienia wynagrodzeń w samorządzie dały nowe przepisy. 1 listopada weszła w życie ustawa z 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że prezydenci miast, burmistrzowie oraz wójtowie będą mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości do 20 041 złotych. Z kolei maksymalna kwota diety radnych w gminach od 15 do 100 tys. mieszkańców może wynieść maksymalnie 3220 zł (obecnie 2013 zł).

Burmistrz dostanie wyrównanie

Podczas sesji Rady Miejskiej Nowa Ruda, która odbyła się w środę, 24 listopada i przyjęciu przez radnych uchwały dotyczącej zarobków burmistrza obejmuje ona wynagrodzenie zasadnicze - 10 tys. zł, dodatek funkcyjny - 3 450 zł i dodatek specjalny – 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 4 035 zł. Łącznie burmistrz Nowej Rudy będzie zarabiał 17 485 zł. Wyższa pensja będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 sierpnia 2021 roku, czyli burmistrz otrzyma wyrównanie.

W przypadku noworudzkich radnych nowe diety będą wyglądały następująco: przewodniczący rady miejskiej otrzymuje (80% podstawy wymiaru) - po  zaokrągleniu - 2.580 zł, zastępca przewodniczącego rady miejskiej otrzymuje (68% podstawy wymiaru) - po zaokrągleniu - 2.190 zł, przewodniczący komisji stałych rady otrzymuje (56% podstawy wymiaru) - po zaokrągleniu - 1.800 zł, a członkowie komisji stałych (radnych) (44% podstawy wymiaru) - po zaokrągleniu - 1.420 zł. Przypomnijmy, że do kwoty 3.000 miesięcznie diety radnych są nieopodatkowane. 

Rzekomo podniesienie wynagrodzeń włodarzy miast i gmin jest obowiązkowe i nie można ich nie uchwalić, ani specjalnie zwlekać z ich wprowadzeniem. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Tomasz Kiliński nie chciał najwyższego wynagrodzenia wynikającego z ustawy, które wynosi 20 041,50 zł. Tu warto też zaznaczyć, że podwyżki dla radnych nie wynikały z rozporządzenia Rady Ministrów. Nieco inaczej, tłumaczy to Andrzej Behan, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Rudzie mówiąc, że podwyżka diet związana była z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Stawki diet są liczone według uchwały, która zakłada dodatki procentowe i wysokość diety dla radnego jest procentem średniego wynagrodzenia urzędniczego – tłumaczy Behan. - Radni nie powinni tego uchwalać, bowiem obowiązuje cały czas jedna uchwała. Podjęliśmy ją po to, żeby sprawę diety regulowały decyzje władz nadrzędnych, a nie radnych – dodaje. 

To nie czas na podwyżki

Zdaniem wielu noworudzian, to nie jest czas na przyznawanie sobie podwyżek, obecnie wiele rodzin przez galopującą inflacje i podwyżki prawie wszystkich towarów znajduje się w trudnej sytuacji. Innego zdania jest radny Jarosław Ubik, który twierdzi, że te pieniądze, które będzie zarabiał obecnie burmistrz zostały przez obecnie rządzącą partię 3 - lata temu zabrane. - To jest po prostu powrót do stawek wynagrodzenia, które pan burmistrz miał wcześniej – wyjaśnia Ubik. 

Jak nas poinformował Aleksander Mielniczuk, przewodniczący Rady Miejskiej w Radkowie podczas sesji, która odbędzie się we wtorek, 30 listopada radni nie będą rozpatrywać uchwał związanych z podwyżką wynagrodzenia burmistrza Jana Bednarczyka oraz wzrostu diet radnych. Również w ubiegłą środę, 24 listopada podczas sesji Rady Gminy w Nowej Rudzie gminni radni nie zajmowali się uchwałami związanymi z podwyżką wynagrodzenia dla wójt Adrianny Mierzejewskiej, jak i dietami. 

A.Balcerzak

CZYTAJ TAKŻE:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy