Reklama

Nowa Ruda. Zdecydowana większość wniosków na dodatek węglowy została zrealizowana

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock / ilustracyjne

Nowa Ruda. Zdecydowana większość wniosków na dodatek węglowy została zrealizowana - Zdjęcie główne

Warunkiem koniecznym otrzymania dodatku węglowego i dodatku dla gospodarstw domowych jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. | foto Adobe Stock / ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie prowadzi wypłaty dodatków węglowych. Do 4 listopada do tutejszego ośrodka wpłynęło 3.232 wniosków. Zdecydowana ich większość została już zrealizowana.

Nowa Ruda. Przypomnijmy, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie od 17 sierpnia przyjmuje wnioski na dodatek węglowy, który wynosi 3 tys. zł. Pierwsze wypłaty miały miejsce już kilka dni później. Jak informuje Anna Frankowska, kierownik noworudzkiego ośrodka pomocy społecznej na dzień 4 listopada wpłynęły 3 232 wnioski.

Do 4 listopada wypłacono 2 372 dodatki węglowe na kwotę 7 116 000zł co stanowi około 74% złożonych wniosków
– mówi Frankowska. 

Dodatki na inne źródła ogrzewania

We wrześniu parlament przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacja na rynku paliw, która choć częściowo zminimalizuje skutki cen nośników energii i wprowadza nowe świadczenie „dodatek dla gospodarstw domowych”. Przepisy weszły w życie 20 września 2022 natomiast wzór wniosku o dodatek dla gospodarstw domowych.

Od 21 września MOPS przyjmuje również wnioski na dodatki dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła, których do 4 listopada wpłynęło 278.  Anna Frankowska wyjaśnia, że noworudzianie złożyli – 151 wniosków na dopłatę do peletu, 68 wniosków na dopłatę do drewna kawałkowego, 39 wniosków na dopłatę do oleju opałowego i 20 wniosków na dopłatę do gazu LPG.

Ile wynosi dodatek dla gospodarstw domowych?

  • 1 000 złotych – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 złotych – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG (za gaz skroplony LPG rozumie się mieszaninę gazów: propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem. Dodatkiem nie są objęte w szczególności: gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej);
  • 2 000 złotych – w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy

Zobacz: Zmiana rozkładów jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich

Trzeba wiedzieć

Warunkiem koniecznym otrzymania dodatku węglowego i dodatku dla gospodarstw domowych jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Warto dodać, że na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy MOPS ma dwa miesiące, natomiast dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła – miesiąc. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy