Reklama

Rażące przekroczenie masy pojazdu

Opublikowano:
Autor:

Rażące przekroczenie masy pojazdu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 23 października 2014 roku w godzinach wieczornych na drodze krajowej nr 33 w powiecie kłodzkim zatrzymano do kontroli zespół pojazdów składający się z ciągnika siodłowego oraz naczepy. Zatrzymanym pojazdem wykonywany był przewóz drewna dłużycowego (wielkowymiarowego) w ilości ponad 37 m3.

W trakcie kontroli stwierdzono, iż kierowca wielokrotnie nie rejestrował swojej aktualnej aktywności poprzez używanie magnesu przykładnego do impulsatora co powodowało, że w trackie poruszania się pojazdu tachograf rejestrował kierowcy odpoczynek. Dodatkowo przeprowadzono ważenie pojazdu, zarówno w zakresie masy rzeczywistej jak i faktycznego nacisku na osie pojazdu. Wykonane pomiary wykazały, iż rzeczywista masa całkowita pojazdu wynosi ponad 47 t przy dopuszczalnej 40 t a dopuszczalny nacisk na oś napędową pojazdu wynosi ponad 130% dopuszczalnej normy. Preselekcyjny system monitorowania wagi pojazdów w ruchu także wskazał przekroczenie masy rzeczywistej pojazdu - prawie o 6 t. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami dokonano także przeliczenia ilości przewożonego drewna przez jego gęstość jednakże i ta wielkość wykazała przekroczenie. Kierowca początkowo nie okazał wszystkich wymaganych dokumentów przewozowych jednakże po czasie zostały one przedłożone kontrolerom. Powodem takiego zachowania było właśnie przewożenie nadmiernej ilości ładunku. Z uwagi na stwierdzone, rażące naruszenia obowiązujących przepisów w zakresie ruchu oraz transportu drogowego wobec przewoźnika wszczęte zostaną postępowania wyjaśniające w sprawie nałożenia kar pieniężnych w łącznej kwocie 20000 zł. Kierowca został ukarany mandatem karnym. Z uwagi na fakt, iż pojazd był nienormatywny został skierowany na parking strzeżony wyznaczony przez starostę kłodzkiego. Powyższy przypadek jest już kolejnym w tym roku przykładem manipulacji w zapisach urządzeń rejestrujących – tachografów samochodowych stwierdzonych podczas kontroli drogowych realizowanych przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Niepokojące jest także to, że kierowcy jeżdżą przemęczeni kierując pojazdami o rzeczywistej masie całkowitej sięgającej 40 ton a faktyczna masa tych pojazdów jest przekroczona w rażący sposób co nie pozostaje bez znacznie dla dróg i innych uczestników ruchu, po których poruszają się takie pojazdy. Źródło: WITD we Wrocławiu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy