reklama

Od jutra startuje głosowanie w Budżecie Obywatelskim Nowa Ruda 2024

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Nowej Rudzie

Od jutra startuje głosowanie w Budżecie Obywatelskim Nowa Ruda 2024 - Zdjęcie główne

foto Urząd Miejski w Nowej Rudzie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd północy rozpocznie się głosowanie na projekty w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Nowa Ruda 2024. Przypominamy na jakie projekty będziesz mógł oddać głos.
reklama

Nowa Ruda. Od 1 września każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 15 lat może oddać głos na wybrany przez siebie projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Nowa Ruda 2024. Podobnie, jak w poprzednich latach, mieszkańcy będą mieli do zagospodarowania 300 tys. złotych.

W 2024 roku sfinansowanych zostanie przez miasto 10 zadań o wartości 30 tys. zł, więc do wyboru mamy 10 z 13 przyjętych po weryfikacji projektów. Każdy z nas może oddać głos na jeden wybrany przez siebie projekt.

Nowa Ruda: Budżet obywatelski 2024 - lista projektów

Sygnał Miłosierdzia 2024 - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Sygnał Miłosierdzia 2024 to po raz siódmy niekomercyjne wydarzenie edukacyjno-muzyczne w Nowej Rudzie-Słupcu. Całość przedsięwzięcia stanowi cykl warsztatów chóralnych i instrumentalnych oraz plenerowy koncert muzyki chrześcijańskiej „Sygnał Miłosierdzia 2024” w składzie chóralno-orkiestrowym. Koncert finałowy odbędzie się 30.05.2024 r. o godz. 19.00, na terenie Centrum Turystyczno-Sportowego w Nowej Rudzie - Słupcu przy ul. Kłodzkiej 16.

Nowoczesna pracownia językowa dla Noworudzkiej Szkoły Technicznej - koszt po weryfikacji: 25 tys. zł

W ramach projektu zakłada się wykonanie nowoczesnej, stwarzającej warunki do efektywnej nauki języka obcego, pracowni językowej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt multimedialny. Szkoła nie posiada takiej pracowni, a na tym etapie nauki jest ona bezwzględnie potrzebna. 

Jej powstanie umożliwi przede wszystkim rozwój kompetencji językowych uczniów Noworudzkiej Szkoły Technicznej, którzy będą mieli dostęp do nauki języka angielskiego i niemieckiego na nowoczesnym sprzęcie z wykorzystaniem innowacyjnych programów.

Filia dla młodego czytelnika. Modernizacja Filii nr 4 w Słupcu - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Celem projektu jest modernizacja i nowa aranżacja biblioteki, tak aby stworzyć miejsce przyjazne czytelnikom, które oprócz wypożyczania książek daje możliwość miłe spędzonego czasu wolnego i relaksu dla różnych grup wiekowych. Projekt zakłada malowanie ścian, wymianę oświetlenia oraz zakup nowego wyposażenia – regały, stoliki, krzesła a także konieczną wymianę rolet i wykładziny.

Rozbudowa ścieżki zdrowia przy ul. Prusa 1 - Żyj zdrowo i aktywnie - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Rozbudowa ścieżki zdrowia poprzez instalację linowych urządzeń sprawnościowych, które utworzą dostępną dla wszystkich ścieżkę zdrowia. Celem jest zapewnienie dzieciom i dorosłym możliwości do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu.

Noworudzki Dzień Dziecka - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

a Noworudzkim Rynku będzie hucznie, kolorowo i koncertowo! Już 1 czerwca 2024 r. w sobotę, na uczestników wydarzenia czekać będą wspaniałe atrakcje. Pokazy, animacje, konkursy z nagrodami, dmuchańce, gry i zabawy. Dodatkowo na scenie odbędzie się specjalnie przygotowany na tę okazję koncert dla rodzin z dziećmi. Spełnijmy wspólnie dziecięce marzenia!

Remont drogi wewnętrznej na cmentarz przy Kościele pw. św. Barbary w Drogosławiu - II etap - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Cmentarz w Drogosławiu został założony w 1913 r. przy kościele wybudowanym w 1911 r.. Kościół jest już zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków. Cmentarz słuzy wszystkim mieszkańcom miasta.

Noworudzka Izba Pamięci - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

dzyskajmy dziedzictwo kulturowe i historyczne Grodu nad Rzeką Włodzicą! Nowa Ruda istnieje już od blisko 700 lat, a większość pamiątek świadczących o Neurode/Nowej Rudzie pozostaje w rękach osób prywatnych. Z tych fragmentów wyłania się fascynująca historia miasta. Pora ją odzyskać i pokazać światu.

Historia Nowej Rudy jest równie zachwycająca co wielu innych miast na Dolnym Śląsku. Uporządkowanie i adaptacja pomieszczenia piwnicy pod Ratuszem. Przywrócenie naturalnego wyglądy cegły i kamienia. Doprowadzenie instalacji oświetleniowej. Montaż gablot, krat, poręczy. Utworzenie zbiorów muzealnych z posiadanych już pamiątek historycznych - dokumentów, pocztówek, książek, przedmiotów codziennego użytku, makiet itp. Udostępnienie ekspozycji i promocja ekspozycji muzealnych.

Plac zabaw dla dzieci Przedszkola Miejskiego nr 3 w dzielnicy Drogosław – koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Nowa Ruda na 2024 rok będzie polegało na budowie placu zabaw dla dzieci przedszkolnych przy Przedszkolu Miejskim nr 3 w Nowej Rudzie. Powstanie takiego miejsca ma wiele korzyści: stanowi miejsce spotkań dla dzieci, kształtuje prawidłowe postawy wśród młodszych i sprzyja ich rozwojowi, zachęca dzieci przez zabawę do atrakcyjnego i aktywnego spędzania wspólnych chwil na świeżym powietrzu. Projekt obejmie: nawierzchnię trawiastą, zestawy zabawowe, piaskowe, zestawy huśtawek, ławki itp.

Zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Nowa Ruda – Słupiec - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Doposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Nowa Ruda - Słupiec w nowoczesny sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii przemysłowych (lokalizacja jednostki nieopodal Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).

W efekcie realizacji zadania nastąpi podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców miasta, skuteczne zapobieganie potencjalnym zagrożeniom ekologicznym i ograniczanie ich skutków tj. zarówno strat w mieniu jak również w środowisku naturalnym np. w następstwie katastrof ekologicznych, awarii przemysłowych, powodzi, pożarów, nawałnic, wichur, burz, wypadków samochodowych itp.

Doposażeni OSP Nowa Ruda - Słupiec w sprzęt ochrony indywidualnej dla strażaków – ratowników - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Celem projektu jest doposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Rudzie - Słupcu w nowoczesne co za tym idzie bezpieczne i ergonomiczne środki ochrony indywidualnej w postaci ubrań specjalnych oraz hełmów bojowych. Potrzeba realizacji zadania wynika z faktu, że jednostka OSP uczestniczy w wielu akcjach ratowniczo - gaśniczych przez co sprzęt ochrony indywidualnej ulega zużyciu. Ciągły rozwój jednostki wymaga zakupu środków ochrony indywidualnej dla nowych członków OSP Nowa Ruda - Słupiec.

Upiększamy wschodnie zaplecze pierzei rynku – dokumentacja - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Zaplecze noworudzkiego rynku jest mocno eksploatowane z uwagi na fakt, że znajduje się tu sklep przemysłowo-nasienny, do którego przyjeżdża dużo klientów i dostawców. Dojazd do sklepu służy również mieszkańcom, którzy posiadają swoje garaże. Bardzo wielu turystów zostawia tu swoje samochody, aby odwiedzić noworudzkie centrum.

Należałoby wydzielić przestrzenie do poruszania się pojazdów oraz skwery wypoczynkowe dla mieszkańców. Przebiega tutaj również odkryty ciek wodny, który wymaga wyczyszczenia oraz podniesienia jego murów oporowych. 

Żona dla Rudka - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Dolna, najstarsza część miasta zasługuje na wyeksponowanie i turystyczne wykorzystanie. Powodzenie szlaku Grodu nad rzeką Włodzicą utwierdza w przekonaniu, że historyczna przeszłość jest ważna i ciekawa zarówno dla mieszkańców i turystów. Posadowienie w korycie rzeki fontanny pod nazwą Rudek było strzałem w 10-tkę, dlatego idą krok dalej proponuję w drugim wylocie do rzeki Włodzicy, zlokalizowanym przy ul. Fredry, na wysokości kościoła św. Mikołaja postawić drugą fontannę, również z czerwonego piaskowca (żonę Rudka).

Pierwowzorem wykutej jaszczurki jest odnaleziony okaz jaszczurki paleozoicznej. Jest to jeden z elementów historii, który warto pokazywać. Tak budowany jest turystyczny wizerunek miast. Postawienie drugiej fontanny pozwoli na obudowanie w przyszłości tego miejsca działaniami skierowanymi do najmłodszej grupy wiekowej (gry terenowe, spacery, lekcje tematyczne itp.).

Boisko wewnątrzosiedlowe Spółdzielni Mieszkaniowej "Górnik" - koszt po weryfikacji: 30 tys. zł

Stworzenie ogólnodostępnej, wielofunkcyjnej przestrzeni boiskowej, skierowanej do różnych grup wiekowych na Osiedlu Wojska Polskiego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama