Przełom w badaniach
Odciśnięte w piaskowcu ślady ogona to pierwszy dowód na występowanie rogowych łusek u placów blisko spokrewnionych z owodniowcami (organizmy, u których w rozwoju zarodkowym pojawiają się błony płodowe). Odkrycie sugeruje, że początki całkowitego uniezależnienia się kręgowców od wody mogą być dużo wcześniejsze niż dotychczas sądzono.Nieprzepuszczalna dla wody skóra jest kluczową cechą, która utorowały pierwszym owodniowcom drogę do pełnego zasiedlenia lądów, umożliwiając przyszły sukces gadów, ptaków i ssaków.
Łuski na ogonie
Odciski zachowały się na powierzchni piaskowca datowanego na dolny perm. Miejsce, w którym je znaleziono, to teren niecki śródsudeckiej, zlokalizowanej w środkowej części Sudetów, na granicy z Czechami. Była ona w tamtym okresie basenem śródgórskim.To historycznie pierwszy dowód na występowanie rogowych łusek u płazów blisko spokrewnionych z owodniowcami. Ogon diadektida nie był nagi jak u dzisiejszych płazów, lecz pokryty rzędami łusek - takich, jakie można zobaczyć u wielu gadów - opowiada dr Izabela Ploch z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Międzynarodowa współpraca
Okazuje się, że zwierzęta przypominające wciąż płazy pod względem kośćca były najprawdopodobniej świetnie przystosowane do funkcjonowania poza wodą, jako dorosłe osobniki. To komplikuje wyobrażenie o płazach, jako zwierzętach ziemnowodnych i stwarza szerokie pole do nowych interpretacji ich ekologicznej roli w historii Ziemi.W skład międzynarodowego zespołu badawczego, który dokonał odkrycia i je opisał weszli naukowcy z: Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB, Instytutu Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Morawskiego i Uniwersytetu Masaryka w Czechach, Muzeum Świata Prehistorycznego GEOSKOP i Muzeum Historii Naturalnej w Niemczech.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.