Reklama

Odzyskała dawny blask

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: foto: polska-org.pl

Odzyskała dawny blask - Zdjęcie główne

foto foto: polska-org.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przywodzi na myśl jedną z wież z „Władcy Pierścieni”. Wieża widokowa, która jeszcze do niedawna była zrujnowanym symbolem Włodzickiej Góry została odbudowana.

Jest jedną z zachowanych jeszcze poniemieckich wież widokowych. Wybudowana została ponad 90 lat temu. Kiedyś dumnie górująca nad naszą gminą, z biegiem lat popadała w coraz większą ruinę. Dziś po remoncie, który pochłonął blisko pół miliona złotych, wieży przywrócono dawny blask. Daje nadzieję - Odbudowa wieży daje nadzieję na rozwój turystyki i agroturystyki w naszej miejscowości. Promuje ją. Z góry roztaczają się niesamowite widoki. Ukazuje się nasze piękno. U podnóża tego nie widać - przekonuje Wacław Łukasiewicz, sołtys Świerk. - Ruch jest widoczny. Na parking samochody podjeżdżają cały czas. Koniecznie potrzebny jest tu jeszcze tylko monitoring, bo obawiam się, że mogą się tu dziać złe rzeczy - dodaje. Wieża odbudowana została z kasy pozyskanej z Funduszy Europejskich. To część większego projektu zakładającego budowę lub odbudowę 11 wież widokowych umiejscowionych na szczytach Gór Orlickich, Bystrzyckich i Sowich. Wieża na Włodzickiej Górze została odbudowana jako pierwsza, ze wszystkich zgłoszonych do projektu. Zaczęto od fundamentów Nowa wieża powstała na starych fundamentach, które zostały uzupełnione oraz na nowo projektowanym oczepie. W całości rozebrane zostały ściany parterowej przybudówki. Odtworzono ściany wieży głównej. Wieża ma nowy dach, nowy hełm i strop. Jest też taras widokowy na wysokości 15 m, a na jej szczyt prowadzi 50 schodów. Na wieżę dojść można tylko ścieżkami szlaków turystycznych - czerwonym od wsi Świerki (gdzie znajduje się parking), zielonym od stacji kolejowej Świerki Dolne (strome podejście) i niebieskim z Ludwikowic Kł. (trasa najdłuższa). Przypomnijmy, że pierwsze sygnały o odbudowie wieży pojawiły się w 2015 r. Wówczas projekt jej odbudowy przygotował Dariusz Paterek, właściciel kamieniołomu czerwonego piaskowca w Bieganowie. Budowa wieży i zagospodarowanie terenu wokół niej miało kosztować ponad pół miliona złotych. W budżecie gminy takich pieniędzy nie było, ale miała je Unia Europejska. Wniosek o dofinansowanie budowy wieży na Górze Włodzickiej został rozpatrzony pozytywnie, a na inwestycje pozyskano 400 tys. zł. Na odremontowanie czeka jeszcze jedna wieża, na Grodziszczu w Bożkowie. Jednak jak informował nas Ryszard Czerewaty z urzędu gminy, władze nie mają jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących jej zagospodarowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy