To z niego - poza sezonem grzewczym - będzie pochodził gaz do napełniania zbiorników. Natomiast w sezonie będzie - za jego pośrednictwem - wtłaczany do systemu. Gaz z projektowanego gazociągu przyłączeniowego będzie odbierany przez maksymalnie 140 dni w roku. Po jego oczyszczeniu z pyłu i cieczy zostanie skierowany do stacji pomiaru ilości gazu. Następnie wprowadzany będzie do jednego z trzech zbiorników. Przebieg trasy gazociągu uwarunkowany jest koniecznością uniknięcia wycinki istniejącego drzewostanu, ominięciem kompleksów leśnych, a także obszarów prawnie chronionych. Pomimo to gazociąg w kilku miejscach przekroczy rzeki: Ścinawkę, Dzik oraz potoki: Cichą i Toczek. Zbiorniki będą zlokalizowane na terenie nieczynnej KWK `Nowa Ruda`. Na zewnątrz powstaną dwa budynki. W pierwszym prowadzona będzie działalność administracyjno-socjalna, w drugim znajdować się będzie zaplecze techniczne. Pod ziemią natomiast przewidziane są trzy magazyny, w tym jeden rezerwowy. Zbiornik gazu, a także rurociąg, będzie własnością londyńskiej firmy Resources Services Limited Ground Floor, która na jego budowę ma maksymalnie 5 lat. We wrześniu 2008 r. został przygotowany raport o oddziaływaniu tej inwestycji na środowisko. Został sporządzony, bo tego chciało kłodzkie starostwo powiatowe, a także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku. Projektowany gazociąg stworzy warunki do magazynowania gazu w okresie zimowym. Będą z niego mogli korzystać mieszkańcy okolicznych gmin. Kolejnym argumentem jest zastąpienie paliwa stałego - uciążliwego dla otoczenia i środowiska - paliwem gazowym, ekologicznie czystym. Z decyzji burmistrza Tomasza Kilińskiego wynika, że szyb górniczy `Nowy I` przeznaczony jest do rozbiórki. Tym samym potwierdzają się nasze wcześniejsze informacje.
Więcej na ten temat w najnowszym (610) numerze "Gazety Noworudzkiej" z dnia 29.01.2009 r.
Osiedle na gazie
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: admin
reklama
Przeczytaj również:
WiadomościBurmistrz Tomasz Kiliński wydał zgodę na budowę rurociągu prowadzącego do podziemnego magazynu gazu. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydana została na wniosek wrocławskiej spółki Gazoprojekt.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.