reklama
reklama

Policyjna akcja „Znicz 2011”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Policyjna akcja „Znicz 2011”  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDolnośląscy policjanci rozpoczynają akcję "Znicz 2011", ukierunkowaną na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim odwiedzającym groby swoich bliskich w związku z Dniem Wszystkich Świętych.
reklama

Policjanci pionów prewencji, ruchu drogowego oraz operacyjnego pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy parafialnych i dużych nekropolii miejskich. Również, pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnym nadzorem objęte zostaną drogi dojazdowe do cmentarzy (ulice i drogi na terenie miast oraz województwa). Szlaki komunikacyjne będą także monitorowane przez policjantów z powietrza.

Byśmy wszyscy bezpiecznie dotarli do celu naszej podróży, policjanci z drogówki przypominają o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, których każdy kierowca powinien przestrzegać. Poruszając się pojazdem, należy między innymi:

- dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze,
- nie przekraczać prędkości obowiązującej na danym odcinku drogi,
- utrzymywać bezpieczny odstęp między pojazdami,
- używać świateł mijania,
- stosować pasy bezpieczeństwa, urządzenia do przewozu dzieci – foteliki, siedziska,
- zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe, gdyż w tych dniach, w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę i jazda po spożyciu alkoholu! Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w trasę, bądźmy wypoczęci. Pokonujmy ją etapami, robiąc przerwy na odpoczynek.

Piesi uczestnicy ruchu powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Nie wstydźmy się również po zmroku korzystać z elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają naszą widoczność. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W okolicach cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej można będzie dojechać w rejon cmentarza specjalnie zorganizowanymi liniami komunikacji publicznej.

Koniec października i początek listopada, to czas zadumy i refleksji, w którym odwiedzamy nekropolie, porządkujemy groby swoich bliskich. Wspominając zmarłych nie powinniśmy jednak zapominać o własnym bezpieczeństwie. Nie stwarzajmy przysłowiowej „okazji” złodziejowi, który może wykorzystać taką sytuację, by dokonać kradzieży. Parkując samochód w okolicy cmentarza nie pozostawiajmy w nim cennych przedmiotów. Złodzieje mogą działać nie tylko na terenie cmentarzy, ale również w ich okolicy. Pozostawiona w samochodzie torebka, pokrowiec od aparatu, czy nawet części garderoby mogą stać się łatwym łupem. Zanim oddamy się zadumie i refleksji, pomyślmy o własnym bezpieczeństwie. Zachowujmy się tak, by nie martwić się przewidywalnymi działaniami przestępców. Zapobiegnijmy im, nie dając szansy złodziejom. Na cmentarz lub na zakupy nie zabierajmy ze sobą więcej pieniędzy niż jest to konieczne. Nie należy nosić dokumentów, kluczy, pieniędzy w reklamówkach, w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, telefony komórkowe, karty bankomatowe, klucze – należy nosić w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej należy torebkę mieć zawsze przed sobą lub trzymać w dłoni. Na cmentarzach kieszonkowcy uważnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach torby, dokumenty czy telefony komórkowe. Wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od grobu po wodę do kwiatów lub odejście w celu wyrzucenia śmieci, aby złodziej mógł błyskawicznie ukraść pozostawione przez nas rzeczy. Ważne jest noszenie torebek, pieniędzy oraz dokumentów w sposób bezpieczny. Złodzieja trudno rozpoznać. Potrafi być miły, uczynny, chętny do pomocy. Może to być osoba młoda lub starsza. Ubrana elegancko i kulturalna. Kieszonkowcy działają pojedynczo i w grupach wywołując tzw. sztuczny tłok. Bądźmy uważni podczas wsiadania i wysiadania z tramwaju, autobusu i podczas robienia zakupów. Ważne jest w miarę możliwości unikanie tłoku i przygodnie poznanych osób. Gdy ktoś, kogo nie znamy, widzimy pierwszy raz w życiu, zaczyna się nami interesować, zaczepiać rozmową, należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Złodziej bezwzględnie wykorzysta każdy moment naszej nieuwagi i roztargnienia.

W związku ze spodziewanym, wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie Dnia Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, celem stworzenia optymalnych warunków dojazdu, parkowania i ruchu pieszego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków bezpieczeństwa ruchu.

asp. Paweł Petrykowski

reklama

KWP Wrocław


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama