Reklama

Pomagamy, bo tam trwa wojna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pomagamy, bo tam trwa wojna - Zdjęcie główne

Gmina Nowa Ruda włączyła się w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie mówimy już o tym, czy to są uchodźcy czy nie, bo tam trwa wojna. Tak Sławomir Karwowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów mówi o konieczności pomocy Ukraińcom uciekającym przed piekłem Putina. Gmina Nowa Ruda i jej agroturystyki również włączyły się w pomoc ludziom uciekającym ze swojej ojczyzny.

Gmina Nowa Ruda włączyła się w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie. Na przyjęcie uchodźców przygotowywane są obiekty gminne, ale pomocną dłoń wyciągnęli też właściciele agroturystyk i schronisk, którzy również zaproponowali przyjęcie do siebie Ukraińców. Wśród nich są: Ośrodek Wypoczynkowy "Wisła" w Sokolcu, Schronisko "Orzeł", Szyprówka "Chata pod Sową", Bukowa Chata w Jugowie i kwatery prywatne w Bożkowie. Oferują się też prywatni mieszkańcy. W akcję pomocy Ukrainie włączyli się również m.in. Zespół Edukacyjny we Włodowicach, Dolnośląski Zespół Szkół w Bożkowie, Fundacja Studio Wschód. W naszych szkołach jest przygotowane miejsce dla 226 dzieci (od wieku przedszkolnego do uczniów podstawówki). Na środę 2 marca, gmina Nowa Ruda była gotowa na przyjęcie 112 obywateli Ukrainy. W gminnych szkołach uczy też 11 nauczycieli, którzy znają język rosyjski lub ukraiński.

Agnieszka Sikora, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o pomocy Ukrainie:

Zbieramy środki czystości, pieluchy dla dzieci, podpaski dla kobiet, żele do mycia, pasty do zębów i żywność na rzecz Ukrainy. Jest jednak problem z dowiezieniem tego, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że rzeczy przeznaczone na Ukrainę zostaną przechwycone. Niestety okazuje się też, że dojeżdża się do granicy, przejeżdża się 40 km za nią i już nie ma dróg, bo drogi są powysadzane i nie ma możliwości dojazdu. Dlatego prawdopodobnie te rzeczy będziemy przechowywać i jak dotrą do nas Ukraińcy to będziemy im to rozdawać. Duszniki np. przyjęły cały Dom Dziecka z Ukrainy i przekazywaliśmy dla tych dzieci łóżka polowe. Mamy kupione i leżaki i kołdry, ale to kupiliśmy wcześniej, jak przygotowywaliśmy się na stan epidemii.

Rozmowa z Janiną Kowalską, właścicielką Ośrodka Wypoczynkowego "Wisła" w Sokolcu o pomocy Ukrainie:

Ile osób możecie przyjąć?

Do 40 osób. To zależy jakie będą rodziny. Każdy pokój mamy z łazienką. Oferujemy też wyżywienie. Nie ma problemu, żeby ich przyjąć. 

Dlaczego chcecie pomóc?

Trzeba pomóc w sytuacji w jakiej oni się znaleźli. Trudno jest, żeby przejść obok tego obojętnie. Mamy możliwość, żeby udostępnić im pokoje i to robimy. Wiadomo, że to może potrwać dłużej, krócej, życie pokaże.

Jesteście przygotowani na to, że obywatele Ukrainy mogą u Was zostać na dłużej?

Oczywiście, że tak. Mamy nawet wakat co do pracy i w razie czego możemy nawet kogoś przyjąć do niej. Nie widzimy problemu, żeby pomagać.

A jak zaczną się rezerwacje od turystów?

Mamy akurat taką strukturę obiektu, że są dwie klatki schodowe i dwa budynki połączone łącznikiem. Więc jedną część obiektu możemy dla nich przeznaczyć. Mamy też jeszcze miejsca dla turystów.

 

Tu możesz przynieść dary dla obywateli Ukrainy:

 

Urząd Gminy Nowa Ruda - ul. Niepodległości 2

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda - Fabryczna 2, Ludwikowice Kłodzkie

Zespół Szkół Nr 1 w Jugowie - ul. Główna 85

Zespół Szkół Nr 2 w Ludwikowicach Kłodzkich - Główna 38

Kościół pw. Św. Katarzyny w Jugowie - Główna 89

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy