Reklama

Powiat kłodzki. Jak funkcjonują szpitale w Nowej Rudzie i Kłodzku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat kłodzki. Jak funkcjonują szpitale w Nowej Rudzie i Kłodzku? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sytuacja szpitali powiatowych w Polsce jest w opłakanym stanie. Finansowanie jest na poziomie początku 2022 roku. Nie wiadomo, co czeka szpital w Kłodzku, a tym samym w Nowej Rudzie.

Obecnie, aż do końca marca kłodzki szpital działa na podstawie prowizorium, które wynosi mniej niż minimum. Jak mówi dyrektor ZOZ Kłodzko – Jadwiga Radziejewska, jest to wysokość kontraktu z pierwszego kwartału 2022 r. Radziejewska nie jest w stanie powiedzieć, co czeka powiatową placówkę medyczną w najbliższym czasie. Wszystko być może wyjaśnia się 29 kwietnia, kiedy to zostaną podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na cały 2023 r.

Tu i teraz

Jeżeli chodzi o zakres jaki szpital w kłodzku świadczy usługi dla mieszkańców powiatu nic się nie zmieniło. 

Lecznica w Kłodzku ma podpisaną umowę z NFZ na: podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitacje leczniczą, leczenie stomatologiczne, profilaktyczne programy zdrowotne, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opiekę paliatywną i hospicyjną, ratownictwo medyczne i leczenie uzdrowiskowe.

W niektórych zakresach świadczeń jak neurologia, urologia szpital prowadzi świadczenie dla powiatu kłodzkiego i dwóch powiatów ościennych dzierżoniowskiego i ząbkowickiego. 

Pacjenci z noworudzkich gmin w oddziale wewnętrznym

Ponad 2 lata temu oddział wewnętrzny szpitala w Nowej Rudzie został zawieszony, a pacjenci z terenu miasta i gminy Nowa Ruda kierowani są do Kłodzka. W 2022 r. liczba pacjentów z obu tych gmin, którzy zostali przyjęci w Oddziale Chorób Wewnętrznych w Kłodzku wynosi 523 osoby, natomiast tylko w styczniu i lutym na oddział trafiło 45 pacjentów z noworudzkich gmin. W ostatnio ogłoszonym konkursie na stanowisko ordynatora oddziału wewnętrznego w Kłodzku wygrał dr Tadeusz Stępkowski, który będzie kierował oddziałem przez najbliższe 6 lat. 

   Nie ma obecnie większego problemu z miejscami w oddziale wewnętrznym, owszem czasami bywa, że zajętych jest 100% łóżek, a wynika to tylko i wyłącznie z tego, że nadal mamy przypadki covidu, a nie mamy już oddziału covidowego – wyjaśnia szefowa szpitala. 

Świadczenie realizowane w noworudzkim szpitalu

W noworudzkim szpitali funkcjonują dwa oddziały Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, są również poradnie, które prowadzi kłodzki ZOZ.

W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w noworudzkim szpitalu obecnie mamy 103 łóżka, do niedawna były 93, ale udała nam się zwiększyć ich ilość o 10, ponieważ bardzo rośnie zapotrzebowanie – informuje Jadwiga Radziejewska. 

Pomimo tego, że szpital nie działa, dobrze się mają poradnie funkcjonujące w ramach lecznicy, dość powiedzieć, że w 2022 r. poradnia dermatologiczna przyjęła 1768 pacjentów, w pierwszych dwóch miesiącach tego roku już 394. Poradnia gruźlicy i chorób płuc w ubiegłym roku przyjęła 1452 pacjentów, w styczniu i marcu tego roku 220. Poradnia ginekologiczno – położnicza w 2022 r. przyjęła 2527 pacjentów, w styczniu i lutym bieżącego roku już 409 pacjentów. Poradnia chirurgii ogólnej w 2022 r. przyjęła 2466 pacjentów, w styczniu i lutym tego roku 362. Poradnia zdrowia psychicznego w 2022 r. przyjęła 1135 pacjentów w pierwszych dwóch miesiącach tego roku 160. Poradnia terapii uzależnień od alkoholu i współuzależnieni w 2022 r. przyjęła 603 osób, w styczniu i lutym bieżącego roku 93, tu trzeba dodać, że do poradni często wracają ci sami pacjenci. Poradnia medycyny pracy w ubiegłym roku przyjęła 840 pacjentów, w styczniu i lutym tego roku 100. Zakład Opiekuńczo – Leczniczy liczba osób leczonych w 2022 r. 242, w styczniu i lutym liczba osób leczonych 110. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w 2022 r. 2868 pacjentów w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. 420. Zespół ratownictwa medycznego - karetka specjalistyczna w 2022 r. wyjeżdżała 2044 razy, w styczniu i lutym tego roku 277 razy i zespół ratownictwa medycznego – karetka podstawowa w 2022 r. wyjeżdżała 2077 razy, w pierwszych miesiącach bieżącego roku 291 razy. 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy