reklama

Radków. OPS-y przechodzą do historii

Opublikowano:
Autor:

Radków. OPS-y przechodzą do historii - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRadków dostał dofinansowanie z Unii Europejskiej – 4,8 mln zł - na przekształcenie Ośrodka Pomocy Społecznej w nowocześniejsze Centrum Usług Społecznych. Jest w grupie 12 gmin na Dolnym Śląsku, które zdecydowały się na taki eksperyment. Czy to tylko kosztowa zmiana szyldu, czy opieka społeczna na miarę XXI wieku?
reklama

Do 12 gmin na Dolnym Śląsku trafią unijne pieniądze, dzięki którym powstaną tam Centra Usług Społecznych. W większości mają one zastąpić Ośrodki Pomocy Społecznej. Łączna wartość dofinansowanych wyniesie blisko 53 mln zł.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu radkowski OPS zostanie przekształcony w ciągu najbliższego roku w Centrum Usług Społecznych. To pozwoli mieszkańcom na sprawniejsze i kompleksowe załatwianie najważniejszych spraw. Czy nie będzie to jednak tylko kosztowa zmiana szyldu? Burmistrz Jan Bednarczyk mówi, że nie.

OPS-y kojarzone są obecnie przed wszystkim z wypłatami pieniędzy i różnego rodzaju zapomóg. Centra mają zajmować się wieloma innymi spawami, pomocą niepełnosprawnym, szkoleniami, organizowaniem warsztatów
– wymienia Bednarczyk.

Bo to jest jedno z główny założeń CUS – właśnie integracja różnych usług społecznych, która ma zwiększyć efektywności i dostępności pomocy dla mieszkańców. Ważną dodatkową cechą tego projektu jest to, że co najmniej 30 procent środków zaplanowanych na usługi w projekcie zostanie zlecone do realizacji organizacjom pozarządowym lub podmiotom ekonomii społecznej.

W Radkowie główną siedzibą COS-u będzie budynek OPS-u, ale...

Na przykład różnego rodzaju warsztaty, czy spotkania integracyjne będą organizowane w wiejskich świetlicach
- zaznacza burmistrz Bednarczyk.

Gminy same dostosują swoje centra do potrzeb mieszkańców. Dzięki temu osoby potrzebujące będą mogły uzyskać wsparcie w jednym miejscu, bez konieczności kontaktowania się z wieloma instytucjami. Centra mają być miejscami przyjaznymi i dostępnymi dla wszystkich, niezależnie od wieku, sytuacji życiowej czy statusu materialnego. Inicjatywa ma też aktywizować lokalną społeczność. Czy takie będą? To się dopiero okaże.

Tu powstaną CUS

Siechnice, Prusice, Syców, Głogów, Leśna, Walim, Jedlina-Zdrój, Radków, Pieszyce, Radwanice, Mieroszów i Żmigród.

To są ci, którzy na Dolnym Śląsku będą pionierami wprowadzania CUS-ów. Liczymy na to, że mieszkaniec, który odwiedzi takie centrum, będzie mógł załatwić nie tylko sprawy tradycyjne, ale też uzyska pomoc psychologiczną, pomoc dla migrantów. Chcemy, żeby ten mieszkaniec był zaopiekowany kompleksowo – tłumaczy Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama