Reklama

Remont, rozbiórka, sprzedaż? Nic z tych rzeczy

Opublikowano: czw, 29 sie 2019 00:00
Autor:

 Remont, rozbiórka, sprzedaż? Nic z tych rzeczy - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od lat jest zamknięty popada w ruinę, a jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Sprawdzamy jakie plany mają kolejarze względem budynku po byłej kasie przy przystanku kolejowym Nowa Ruda-Zdrojowisko.

Dziś podzielił on los wielu polskich dworców i budynków przystankowych kas. Lata temu został zamknięty, wyłączony z eksploatacji i zapomniany. Choć w ostatnich latach PKP wyremontowało kilkadziesiąt dworców w całej Polsce, noworudzkie Zdrojowisko na remont raczej nie może liczyć. - Budynek byłego dworca przy przystanku kolejowym Nowa Ruda-Zdrojowisko jest od wielu lat wyłączony z eksploatacji ze względu na brak chętnych na jego zagospodarowanie lub przejęcie, a także stan techniczny. Właśnie z tego drugiego powodu jest on zabezpieczony przed dostępem osób trzecich, a także ogrodzony - mówi nam Michał Stilger z Polskich Kolei Państwowych. Chcą wyburzyć W takim stanie ma doczekać do wyburzenia. Już 2017 r. spółka wystąpiła do konserwatora zabytków z prośbą o wyrażenie zgody na rozbiórkę. Kolejarze nie otrzymali jednak wtedy zgody. - PKP masowo występowało wtedy o zgodę na rozbiórki. Nie przedkładano w zasadzie żadnego materiału poglądowego w zakresie oceny aktualnego stanu zachowania. Powodem do wyburzenia było tylko to, że budynki są wyłączone z eksploatacji i planują je rozebrać. Były to obiekty w lepszym i gorszym stanie. Nie było jakby pełnej procedury wynikającej z prawa budowlanego. Dlatego opinia była negatywna - tłumaczy wydanie odmownych decyzji Maria Ptak z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Nie wiadomo, czy kolejarze ponownie spróbują poprawić swoje dokumenty i wystąpić o zgodę na rozbiórkę. Pewne jest jednak, że dla Polskich Kolei Państwowych przywracanie budynkowi funkcji dworcowej na tę chwilę po prostu się nie opłaca z uwagi na niewielką liczbę osób korzystających z tego przystanku. - Ze względu na bliskość czynnej linii kolejowej nie jest również możliwa sprzedaż nieruchomości - przypomina Michał Stilger.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy