Oprócz przebudowy płyty noworudzkiego rynku i restauracji ratusza odnowionych zostanie 19 budynków. Czy to prawda, że odnowione zostaną tylko elewacje od strony rynku?
– To jakieś bzdury! Zakres robót uwzględnia remonty dachów, elewacji i klatek schodowych w 16 budynkach, którymi administrujemy.
To dobra wiadomość, ale z tym się wiąże kolejne pytanie. Dlaczego tylko tyle budynków?
– To członkowie wspólnot mieszkaniowych decydowali czy ich budynki będą remontowane i co w ramach tego remontu będzie odnawiane.
Kolejna sprawa, która podzieliła mieszkańców to pomysł, aby na remontowanych budynkach wprowadzić zakaz montowania anten satelitarnych. To naprawdę możliwe?
– Nie ma przepisów, które precyzowałyby sposób montażu anten na budynkach, dlatego trudno zabronić mieszkańcom ich umieszczania. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby telewizja kablowa, jednakże rosnące opłaty za jej korzystanie zniechęciły wielu mieszkańców do tego rodzaju odbioru programów. My, przy okazji rewitalizacji, będziemy rozmawiać z wykonawcami remontów, aby wskazywali lokatorom odpowiednie miejsca i za ich zgodą przestawiali anteny.
Jednak nie samą rewitalizacją centrum Nowej Rudy się zajmujecie. Co się dzieje w Drogosławiu, nazywanym największym slamsem miasta?
– Realizujemy na bieżąco zadania ujęte w rocznym planie rzeczowo-finansowym. Są to głównie remonty kapitalne dachów w budynkach wspólnot mieszkaniowych i budynkach komunalnych. Zresztą nie tylko w mieście, ale również na terenie gminy Nowa Ruda. Trudno nie wspomnieć o nowej elewacji i dachu budynku Włodowice 4 oraz przy ul.Świdnickiej 90 w Nowej Rudzie.
Kanalizacja dla mieszkańców Drogosławia jest ważna, ale o tym już słyszeliśmy. Czym jeszcze zajmuje się ZGKiM, aby poprawić stan techniczny budynków?
– Od 2 lat trwa montaż instalacji gazowych w budynkach na terenie centrum Nowej Rudy i dzielnicy Słupiec (ul. Piastów, ul. Akacjowa). Takie instalacje są już w 15 budynkach wspólnot mieszkaniowych. Natomiast władze miasta za ponad 350 tys. zł skanalizowały wszystkie budynki komunalne przy ul. Piastów i pl. Grunwaldzkim.
Co z remontami dachów i klatek schodowych w budynkach nieobjętych programem rewitalizacji?
– Do jednych z ważniejszych prac wykonywanych przez zakład należy również zaliczyć remonty kapitalne dachów. Tylko w tym roku przeprowadziliśmy już 7 takich inwestycji, za które władze Nowej Rudy zapłaciły ok. 150 tys. zł. Dodatkowo jeszcze w tym miesiącu, rozpoczniemy remonty kapitalne dachów budynków przy ul. płk. Sokola 1 oraz ul. Świdnickiej 109 w dzielnicy Drogosław. W dalszej kolejności, ale jeszcze w tym roku, będziemy remontować dachy budynków wspólnot mieszkaniowych położonych przy ul. Niepodległości 21 i 23 w centrum Nowej Rudy oraz przy ul. Świdnickiej 58 i 92 w dzielnicy Drogosław.
Wielu Czytelników zastanawia się, dlaczego remonty przeprowadzane są jesienią, gdy zaczyna robić się zimno?
– To nieprawda. Remonty wykonywane są przez cały rok. Zwłaszcza prace, od których nie sposób uciec, czyli wymiana instalacji elektrycznych oraz budowa i przebudowa pieców pokojowych i kuchennych w mieszkaniach. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jeszcze dużo remontów przed nami, ale jest to spowodowane starą i zniszczoną zabudową naszego miasta. Remonty robimy bardzo często z nawiązką, przekraczając niejednokrotnie możliwości finansowe ZGKiM-u.
Więcej w 702 numerze "Gazety Noworudzkiej"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.