Reklama

Rok 2022 okiem senatora Aleksandra Szweda

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum / Aleksander Szwed

Rok 2022 okiem senatora Aleksandra Szweda - Zdjęcie główne

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Aleksander Szwed podczas prowadzenia obrad komisji | foto Archiwum / Aleksander Szwed

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Senator Aleksander Szwed z Prawa i Sprawiedliwości podsumował dla nas 2022 rok.

Jako senator, reprezentujący mieszkańców powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego miałem zaszczyt czy to w biurze senatorskim, czy to na różnego rodzaju spotkaniach i uroczystościach spotykać się z mieszkańcami i rozmawiać na wiele ważnych z perspektywy naszego regionu, jak również naszego kraju spraw.

Dlatego zanim przejdę do spraw ogólnokrajowych, pragnę wyrazić wdzięczność za te dziesiątki spotkań z mieszkańcami i samorządowcami w naszym regionie, za wszystkie ważne kwestie, które Państwo poruszaliście. Dziękuję zarówno za pytania, jak i uwagi, a przede wszystkim za zaufanie jakim mnie Państwo obdarzacie.

Cieszę się, że większość podjętych przeze mnie interwencji w 2022 r. udało się pozytywnie rozwiązać. Jestem dumny, że nasz region został tak mocno wręcz historycznie  doceniony we wsparciu rządowym, w tym kierowanym do samorządów na inwestycję. Dzięki temu zmodernizowanych zostanie wiele dróg gminnych i powiatowych, które zostaną doświetlone, powstanie wiele inwestycji związanych z kanalizacją i wodociągami, nowe hale sportowe, przedszkola i żłobki i wiele innych inwestycji poprawiających komfort życia każdego mieszkańca.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej rok 2022 nazwano Rokiem Wsparcia, ponieważ to w tym roku na wsparcie polskich rodzin wydatkowano w budżecie państwa rekordowe 85,5 mld. zł. Pamiętajmy, że także mieszkańcy naszego regionu korzystają z tego wsparcia. Tak jak korzystają z wielu innych wdrożonych przez nasz rząd programów rządowych.

Rok  2022 to dla naszego kraju, rok wyzwań ze względu na konflikt za naszą wschodnią granicą i rozpoczynający się w związku z tym kryzys gospodarczy panujący nie tylko w Polsce ale w całej Europie. Był to rok poszukiwania możliwości wsparcia mieszkańców naszego kraju przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Cieszę się, że w tej trudnej sytuacji jako większość parlamentarna, wspólnie z rządem, stworzyliśmy dla Polaków kompleksowy pakiet wsparcia w wielu obszarach.

Wysokie ceny żywności, energii, paliwa, gazu, węgla, nawozów - na te wszystkie kłopoty, które pojawiły się w związku z agresją Rosji na Ukrainę i pandemią covid-19, znaleźliśmy i wprowadziliśmy w życie szerokie rządowe programy. Już na początku roku przedstawiliśmy Rządową Tarczę Antyinflacyjną - to m.in. niższe stawki VAT dla towarów takich jak: podstawowe produkty żywnościowe, energia elektryczna i cieplna, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i niektóre środki wykorzystywane w produkcji rolnej.

Zdajemy sobie sprawę jak ciężko pracują rolnicy, dlatego zaproponowaliśmy im dopłaty do nawozów. Przez to, że wiele państw uzależniło się od surowców z Rosji, dziś razem płacimy tego cenę. Tu odpowiedzią Prawa i Sprawiedliwości jest Rządowa Tarcza Energetyczna, na którą składa się m.in.: dodatek osłonowy, dodatek węglowy, dodatki na inne źródła ciepła oraz wprowadzenie mechanizmu średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą dla użytkowników ciepła systemowego. Wspieramy Polaków, wspieramy przedsiębiorców, wspieramy samorządy!

Rządowa Tarcza Solidarnościowa, dodatkowe środki dla samorządów, a także rządowe wsparcie odbiorców energii, czyli maksymalne ceny energii dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - 785 zł/ MWh i 693 zł/ MWh dla gospodarstw domowych, to bezprecedensowa pomoc i odpowiedź na rosnące ceny energii. W ten sposób ochronimy szpitale, szkoły, przedsiębiorstwa przed ogromnymi podwyżkami cen energii.

Stworzyliśmy skuteczny mechanizm dystrybucji węgla pośród obywateli. Dzięki naszym rozwiązaniom węgiel w cenie maksymalnie 2 tys. zł za tonę trafił już do większości Polaków. Dzisiaj opozycja może twierdzić, że to za mało, że to niewystarczające. To są słowa opozycji, która w przeszłości miała okazję pokazać na co ją stać w sytuacjach kryzysowych. Niestety oblała egzamin.

Podsumowując moją pracę parlamentarną w Warszawie, to obok pracy w regionie w 2022 roku, uczestniczyłem w: 21 posiedzeniach Senatu, wielokrotnie pełniąc funkcję sekretarza obrad; 84 posiedzeniach Komisji Ustawodawczej; 35 posiedzeniach Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, kilka z nich prowadząc; dziesiątkach spotkań grup bilateralnych, zespołów parlamentarnych i senackich. To wreszcie aktywność na posiedzeniach Senatu, przy prezentowaniu rządowych ustaw ratyfikacyjnych, pytaniach i wystąpieniach przy ważnych projektach rządowych.

Łącznie od początku kadencji rekordowo już 1152 razy zabierałem głos w ważnych z perspektywy kraju, ale również naszego regionu sprawach, dzięki czemu w roku 2022 byłem najbardziej aktywnym senatorem w Senacie RP. Wierzę, że moja wytężona praca realnie wpływa na poprawę jakości życia Polaków.

Na koniec chcę życzyć wszystkim Państwu, zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2023 r. Oby był to rok który przyniesie nam pokój i pozwoli skupić się na budowaniu dobrobytu naszej ojczyzny. Jestem zaszczycony, że mogę kolejny rok dla Państwa i z Państwem pracować, realizując wszystkie zamierzone cele.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy